30.10.2020 17:59:51

Putin vyhlásil, že Rusko nezavedie rozsiahle obmedzenia kvôli koronakríze

Verme, že Putin volí správnu stratégiu... (pozn. red. SRS)
Verme, že Putin volí správnu stratégiu... (pozn. red. SRS)
(foto: Sputnik/Dmitry Astakhov)


Vladimír Putin vyhlásil, že Rusko nemá v úmysle zavádzať tvrdé reštrikčné opatrenia, totálne obmedzenia alebo lockdown, mimoriadne nepríjemný pre celú ekonomiku a obyvateľstvo. „Neplánujeme zavádzať totálne obmedzujúce opatrenia, takzvaný celonárodný lockdown, kedy sa hospodárstvo, práca biznisu fakticky úplne zastaví,“ podotkol vo svojom vystúpení na fóre „Rusko volá“. (zemavek.sk)„Napriek komplikovanej epidemiologickej situácii, sme v súčasnosti pripravení na prácu v podmienkach epidémie, oveľa lepšie ako predtým. Získali sme skúsenosti a vieme, ako na to. Samozrejme, existujú zložité otázky, problémy, ktoré treba riešiť, a na ktoré treba sústrediť najväčšiu pozornosť. A tie otázky riešime. Sú regióny, kde je situácia zložitejšia a musíme poslať tam pomoc a venovať sa im viac, ako iným. Ale dokážeme situáciu zvládnuť. Napokon celková situácia sa naozaj zlepšila. Získali sme veľmi vzácne skúsenosti a zmobilizovali sme celý systém zdravotníctva. Uskutočnili sme celý rad potrebných a užitočných preventívnych opatrení. Absolútne jasne si uvedomujeme, čo a ako máme robiť, situáciu máme pod kontrolou,“ zdôraznil ruský prezident.

Podotkol, že vláda nemieni zavádzať totálny lockdown, ako to robia viaceré štáty v Európe a chce zvládnuť situáciu, takpovediac, s „menšou krvou“. Vysvetlil, že vedenie krajiny urobí všetko pre to, aby podniky, zamestnávatelia a všetci pracujúci ľudia, ako aj ostatní obyvatelia – deti, študenti, dôchodcovia a iní – pocítili čo najmenší negatívny dopad pandémie. Vysvetlil, že v prípade núdze a s prihliadnutím na aktuálnu situáciu a odporučenia lekárov a iných odborníkov v každom konkrétnom regióne, meste a obci, sa budú uskutočňovať určité jednotlivé opatrenia, ktoré umožnia zabezpečiť bezpečnosť a zdravie ľudí a prácu podnikov, škôl, nemocníc, štátnych úradov atď.

Vyzval majiteľov podnikov, riaditeľov spoločností, zamestnávateľov, manažment a všetkých zamestnancov, aby prejavili sociálnu zodpovednosť a dodržiavali všetky nariadenia úradov a lekárov. Vladimír Putin vyjadril presvedčenie, že sa situácia v Rusku začne onedlho zlepšovať a to aj bez toho, aby vedenie štátu muselo zavádzať najprísnejšie a najdrastickejšie opatrenia. Odvolal sa na výroky lekárov a iných odborníkov, ktoré vydávajú optimistické predpovede pre nasledujúce týždne. V závere znova podčiarkol, že verí, že žiaden lockdown v Rusku nebudú musieť zavádzať.


 

Zdroje:

1. Путин заявил, что тотальных ограничений из-за COVID-19 в России не планируется, TASS, 29.10.2020

2. Путин пообещал продлить меры поддержки малому и среднему бизнесу, RBK, 29.10.2020

3. Выступление Владимира Путина на форуме «Россия зовет!». Прямая трансляция, RBK, 29.10.2020

4. https://www.youtube.com/watch?v=Dfb4ngFd-7U&feature=emb_logo


Eugen Rusnák (zemavek.sk)