04.8.2012 10:55:06

Putin: Uhorky z Európy škaredo voňajú

Alebo nevoňajú vôbec. Dovolím si povedať, že takéto niečo by si mal konečne povedať už aj slovenský spotrebiteľ. Veď odkedy sme sa trhovo otvorili Európe málokto z nás jedol nielen normálne uhorky, normálne rajčiny, hrozno... Dokonca si dovolím povedať, že 99 percent zo súčasnej generácie mladšej ako 20 rokov vlastne ani nevie ako chutí skutočná zelenina, ovocie, syry, mäso a ... vlastne všetko.
x x x
Ruská vláda, ktorá zamedzila dovozu zeleniny z krajín EÚ (a okrem toho aj zemiakov z Egypta a mäsa z Brazílie) vraj preverí zákonnosť tohto zákazu, sľúbil Vladimír Putin a zdôraznil, že kvôli spokojnosti EÚ on tráviť ľudí nebude.
„Áno, naši hygienici zabránili dovozu zeleniny z EÚ a ani nám sa to nepáči. Veď nie je jeseň keď vlastnej máme nadostač“, povedal predseda vlády.
Putin poznamenal, že krajiny EÚ sa už rozhnevali kvôli uhorkám a „teraz do tohto škandálu vťahujú nás“. Predstavitelia EÚ teraz hovoria, že zákaz Ruska protirečí duchu WTO, povedal premiér. „Otvorene hovorím, že neviem akému duchu to protirečí, no uhorky, po spotrebovaní ktorých ľudia umierajú voňajú naozaj zle“.
Osobne stále nerozumiem kto sa môže v súvislosti s Ruskom odvolávať na pravidlá WTO keď ho do tejto organizácie nechcú prijať už 18 rokov!
Vladimír Putin poznamenal, že európski partneri „sami nedokážu pochopiť a zorientovať sa v tom, čo sa to u nich deje“. „My nemôžeme tráviť ľudí kvôli nejakému duchu. Preverím opodstatnenosť rozhodnutia o zákaze, no očakávame informáciu od európskych partnerov“, - sľubuje premiér. „Čakáme, že nám naši partneri prezradia aspoň zdroj tejto infekcie“.
Kritika na ruský zákaz dovozu zeleniny dnes zaznela hlavne z úst predstaviteľa EÚ v Rusku F. Valensuelu, ktorý sa nechal počuť, že zákaz dovozu je v protiklade s podmienkami WTO.
Nejdem pána Valensuelu chytať za slovo, no napriek tomu by som sa ho rád opýtal proti čomu ide zákaz, ktorý dávno pred tým vyslovilo proti španielskym uhorkám Nemecko? A okrem tejto otázky by som trochu málo informovanému Valensuelovi pripomenul nedávny pokyn Vladimíra Putina riaditeľom firiem neplniť do dňa vstupu do WTO žiadne jej podmienky. So zdôvodnením, že „načo by nás do WTO prijímali keď aj tak dobrovoľne všetko plníme“.
x x x
RIA Novosti hodnotí, že daný zákaz nie sú žiadne drobné. Že ide o 20 percent z celej ruskej spotreby a odhaduje to na 600 miliónov euro.
Vladimír Mikunda s využitím dni.ru z 3. júna 2011