04.8.2012 10:55:06

Putin: Rusko neprijme navrhované podmienky vstupu do WTO

Rusko kvôli vstupu do WTO nebude akceptovať podmienky, ktoré by poškodili jeho poľnohospodárstvo, povedal premiér V. Putin.
„O všetkom sme sa v oblasti poľnohospodárstva dohodli okrem prístupu živočíšnej produkcie na náš trh“, - povedal. „Oni trvajú na tom, aby sme zachovali súčasný poriadok“, - hovorí Putin a tvrdí, že „návrhy, ktoré nás poškodzujú neprijmeme“.
Putin si myslí, že reakcia Európy na zákaz dovozu zeleniny do Ruska preukázala vzťah západných výrobcov k ruskému trhu ako „k svojmu dedičnému panstvu“, píše Interfax.
„Samotní západní výrobcovia si za dlhé roky privykli ruský trh považovať dobre že nie za svoje dedičné panstvo, na ktorom im je dovolené všetko. Príkladom je to, čo sa teraz deje okolo zeleniny“, - povedal Putin v Rostove na zjazde Ruského agrárneho hnutia. Poznamenal, „naše spravodlivé požiadavky plniť ruské zákony v oblasti bezpečnosti len tak tak, že nevyvolali politickú interpretáciu“.
Zároveň pri tom poukázal ako ťažko sa dostáva na západné trhy ruský producent potravín. V mnohých krajinách, obzvlášť v EÚ a v USA sú také administratívne bariéry a taká byrokracia, o akej sa nám ani len nesníva. Aby sme sa tam dostali, naši producenti musia získavať rad potvrdení. Čo niekedy trvá roky“, - posťažoval sa predseda vlády a jedným dychom dodal, že Rusko „je pripravené a bude s partnermi rokovať len na rovnoprávnom základe: tvrdo si bude obhajovať záujmy tak svojich spotrebiteľov, ako aj výrobcov“.
Vzgljad.ru, 23. jún 2011 (výňatok)