23.5.2020 12:45:58

Putin: Rusko je v súčasnosti v oblasti základných potravín úplne sebestačné

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: SITA/AP/Sputnik,Kremlin-Alexei Nikolsky)


Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že Rusko dosiahlo úplnú sebestačnosť v oblasti základných potravín. (HSP)„Rusko je úplne sebestačné v oblasti základných potravín, je neustále aktívne na globálnych trhoch pričom je jedným z popredných vývozcov viacerých komodít,“ uviedla hlava Ruskej federácie na stretnutí o situácii v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle.

„Ruský poľnohospodársky a priemyselný sektor v posledných rokoch nadobudol vynikajúce tempo a posilňuje svoju pozíciu moderného high-tech priemyslu s dobrým potenciálom pre kvalitatívny rast,“ uviedol ďalej ruský prezident. Ako príklad uviedol úrodu obilia v Rusku, ktorá za šesť po sebe nasledujúcich rokov presiahla 100 miliónov ton. „Tento rok máme tiež dobré vyhliadky na úrodu,“ povedal Putin.

Politik poďakoval pracovníkom domáceho poľnohospodárstva a poľnohospodárskych podnikov za tvrdú prácu, za výsledky, ktoré majú význam pre celú krajinu. „Dnes, keď majú ruská a svetová ekonomika ťažkosti, je dôležité udržať dosiahnutú dynamiku v agropriemyselnom komplexe, dôveru našich poľnohospodárov v stabilnú prácu a stabilitu kooperatívnych väzieb tohto odvetvia, náš vlastný domáci trh a hodnotíme a využívame príležitosti, ktoré sa otvárajú našim spoločnostiam, najmä na export,“ uviedla hlava ruského štátu.

Putin tiež poukázal na názor odborníkov, ktorí sa domnievajú, že hoci bolo poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel obmedzeniami pandémie koronavírusu ovplyvnený menej, ako iné odvetvia hospodárstva, stále však existuje riziko poklesu príjmov a vyšších výrobných nákladov. „V čase keď sú jarné poľné práce v plnom prúde, je o to dôležitejšie podporovať ruských poľnohospodárov, tímy práce, zabezpečiť súlad činností fariem a podnikov, aby mali zdroje na nákup palív a hnojív, ako aj na nákup a spracovanie surovín. A samozrejme by sme mali venovať pozornosť mzdám zamestnancov,“ oznámil Putin. Uviedol aj, že „sa to netýka iba veľkých podnikov a poľnohospodárskych podnikov, ale predovšetkým malých podnikov a fariem.“

Andrea Lopatková (HSP)