04.8.2012 10:55:06

Putin: pozorovatelia ŠOS sa musia pripojiť k profilaktike terorizmu

„Nevyužitý potenciál vidíme v maximálnom zapojení sa krajín – pozorovateľov Šangajskej organizácie spolupráce (Čína, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan) a jej partnerov v dialógu k činnostiam regionálnej protiteroristickej štruktúry“, vyhlásil prezident RF Vladimír Putin v priebehu rozšíreného zasadnutia samitu ŠOS (organizácia bola založená 15. júna 2001 v Šangaji).
Dokumenty, protokoly... o zámeroch v tejto činnosti má ŠOS už prijaté, no v skutočnosti sa jej kompetentné rezorty do tejto činnosti zatiaľ nezapojili. „Myslím, že každodenné problémy života si nástojčivo vyžadujú urýchlený prechod na praktickú spoluprácu s partnermi“, - vyhlásil Putin.
Podľa jeho názoru, k profilaktike terorizmu a extrémizmu „musia byť zapojené spoločenské štruktúry, médiá, náboženské zoskupenia, mimovládne organizácie, systém vzdelávania, veda a biznis“.
x x x
Regionálna protiteroristická štruktúra (RPŠ) je oficiálnym orgánom ŠOS, ktorá má predurčenie spolupracovať, koordinovať súčinnosť kompetentných orgánov členských štátov v boji s terorizmom, so separatizmom a extrémizmom. Riaditeľom výkonného výboru RPŠ ŠOS je od 1. januára 2010 genpor. Dženisbek Džumanbekov.
RIA Novosti, 7. jún 2012