04.8.2020 10:36:15

Putin podpísal zákon legalizujúci bitcoin a iné kryptomeny. Tovar v Rusku si však za ne nekúpite

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: TASR/AP-Rick Bowmer)


Digitálne finančné aktíva, vrátane kryptomien, budú v Rusku čoskoro legálne regulované, ale nestanú sa zákonným platidlom. Podľa nových pravidiel, ktoré majú vstúpiť do platnosti v januári 2021, budú mať ruskí občania možnosť kupovať a predávať bitcoíny a iné digitálne aktíva. (HSP)

 Doteraz boli rôzne kryptomeny v „šedej zóne“, pretože Rusko neuznávalo ich existenciu, ale neexistovali ani pokuty za ich získanie, alebo nákup.

Zákon podpísaný v piatok ruským prezidentom Putinom uznal existenciu bitcoinov, žetónov a ďalších digitálnych kryptomien. Zákon však neodstránil obmedzenia, ktoré by umožnili používať kryptomenu ako zákonné platidlo a neudelil kryptomenám rovnaké práva, aké majú rubeľ, alebo iná cudzia mena.

Po nadobudnutí účinnosti nového zákona nebude pre jednotlivcov v Rusku možné používať digitálnu menu ako zákonné platidlo. To budú môcť iba finančné organizácie, ktoré budú vybrané Ruskou centrálnou bankou, ako aj burzy cenných papierov.

Nový zákon síce bežným občanom nepovoľuje nákup tovaru, avšak umožňuje s kryptomenami beztrestné operácie. „Kryptomena je zákonodarcami opísaná ako platobný prostriedok a prostriedok na úspory ako investícia, ale nemôže sa v Rusku použiť na zaplatenie tovaru a služieb,“ povedal Anatolij Aksakov, vedúci Výboru pre štátnu dumu pre finančné záležitosti.

Návrh zákona schválila Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, v júli 2020. Aksakov v tom čase povedal, že od roku 2021 plánujú vydávať vlastné tokeny aj niektoré veľké ruské spoločnosti.

Andrea Lopatková (HSP)