13.10.2022 20:25:41

Putin: Po výbuchu potrubia je ohrozená celá energetická infraštruktúra

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: © Nikolai Ryutin/Nord Stream 2)


Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že po záhadných výbuchoch plynovodov Nordstream 1 a 2 je ohrozená” energetická infraštruktúra na celom svete. (hlavnespravy.sk/oilprice.com)Putin označil výbuchy, ktoré vyradili z prevádzky plynovod Nordstream 1, ktorého tok bol pred výbuchom zastavený, za teroristický čin, ktorý predstavuje nebezpečný precedens. Ukazuje to, že akýkoľvek kriticky dôležitý objekt dopravnej, energetickej alebo komunálnej infraštruktúry je ohrozený,” bez ohľadu na to, kde sa nachádza alebo komu patrí.

V utorok tiež poľský prevádzkovateľ ropovodu PERN oznámil, že zistil únik na svojom ropovode Družba, ktorým sa prepravuje ropa z Ruska do Európy. PERN okamžite vypol potrubie do Nemecka, a hoci príčina úniku nie je známa, Poľsko ho zatiaľ považuje za náhodný.

V októbri bola zastavená aj vlaková doprava v celom Nemecku, keď pretrhnuté káble na dvoch rôznych miestach prerušili premávku vlakov. V tomto prípade Nemecko označilo incident za sabotáž. Od začiatku vojny na Ukrajine sme zvýšili ostražitosť, pretože vieme, že infraštruktúra sa stala zvýšeným terčom,” povedal v pondelok nemecký minister dopravy Volker Wissing pre nemecký verejnoprávny rozhlas.

Potrubná infraštruktúra má pre Európu a Rusko zásadný význam ako jediný spôsob prepravy energie, na ktorý sa nebude vzťahovať nadchádzajúce embargo EÚ, ktoré sa vzťahuje len na námornú prepravu.

Putin obvinil z incidentu s plynovodmi Nordstream 1 a 2 Spojené štáty, Ukrajinu a Poľsko, zatiaľ čo USA nevylúčili účasť Ruska.

Rusko však ponúklo, že bude dodávať plyn cez druhé potrubie Nordstream 2, ktoré zostáva nepoškodené. Toto vedenie nedostalo certifikát na prepravu plynu do Európy z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu.hlavnespravy.sk