06.12.2017 19:42:52

Putin oznámil úplnú porážku Islamského štátu na oboch brehoch Eufratu v Sýrii

Teroristická skupina Islamský štát (IS) utrpela totálnu porážku na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii. V stredu (6. 12.) to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

“Pred dvoma hodinami minister obrany (Sergej Šojgu) informoval, že operácie na východnom a západnom brehu Eufratu sa skončili úplnou porážkou teroristov,” povedal Putin novinárom v Nižnom Novgorode, kde krátko predtým oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo voľbách hlavy štátu v marci 2018.

“Prirodzene, stále môžu existovať určité izolované ohniská odporu, ale vo všeobecnosti sa bojová činnosť v tejto fáze a na tomto území skončila. Skončila sa úplným, opakujem, víťazstvom a porážkou teroristov,” zdôraznil Putin, ktorého citovala agentúra TASS.

Putin už v pondelok vyhlásil, že takmer celé územie Sýrie, vrátane tradičných kresťanských oblastí, je už oslobodené od teroristov. Rusko podľa neho pomôže Sýrii aj pri obnove islamských a židovských svätýň, ktoré boli poškodené počas bojov s džihádistami z Islamského štátu.

Putin poznamenal, že Rusko nastolilo vzťahy so židovskou komunitou v Sýrii a ďalšími židovskými organizáciami, vrátane tých, ktoré majú ústredie v New Yorku. “Budeme spolupracovať aj na riešení tohto problému,” prisľúbil.

HSP, 6. 12. 2017, Sputnik