12.9.2018 10:34:38

Putin navrhol Japonsku podpísať mierovú zmluvu

Prezident RF V. Putin navrhol, aby bola mierová zmluva s Japonskom podpísaná do konca roka 2018 bez akýchkoľvek predbežných podmienok. Poznamenal, že rozhovory o tejto otázke sa vedú už 70 rokov.

„(Japonský premiér) Šinzó (Abe) povedal: „Poďme zmeniť prístupy.“ Poďme. Takže, aká myšlienka mi napadla: podpíšme mierovú zmluvu – nie teraz, ale do konca roka – bez akýchkoľvek predbežných podmienok,“ vyhlásil ruský prezident a povedal, že na podpísanie mierovej zmluvy treba v regióne vytvoriť bezproblémové podmienky a potom, po podpise dokumentu, bude možné riešiť všetky ostatné otázky, ktoré má Moskva i Tokio.

Abe vyhlásil, že neexistencia mierovej zmluvy s Ruskom je naozaj nenormálnou situáciou a potvrdil rozhodnosť spolu kráčať je jej uzavretiu, uvádza TASS. „Ak to neurobíme teraz, tak kedy? Ak to neurobíme my, tak kto okrem nás,“ povedal japonský premiér a dodal, že v tejto chvíli na lídroch dvoch štátov „leží zodpovednosť za budúce generácie“.

„Nesieme zodpovednosť za to, aby sme zo severovýchodnej Ázie úplne odstránili všetok povojnový výzor a zmenili budúcnosť, naplnili ju nádejou,“ zdôraznil japonský predseda vlády.

Poznámka: ZSSR a Japonsko sú stále od roku 1945 akoby vo vojnovom stave, už vyše 70 rokov vyjadrenom len prímerím.

S využitím vz.ru z 12. 9. 2018