24.5.2020 18:06:21

Putin mení ruský volebný zákon: Rusi budú mať možnosť hlasovať na diaľku aj elektronicky

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: SITA/AP/Sputnik,Kremlin-Alexei Nikolsky)


Ruský prezident Vladimír Putin schválil zmeny volebného zákona krajiny, podľa ktorého môžu Rusi v budúcich hlasovaniach hlasovať elektronicky alebo poštou. (HSP)Oponenti sobotného ťahu tvrdia, že s elektronickým systémom bude jednoduchšie manipulovať a pre nezávislých pozorovateľov bude sťažené zaznamenávanie nezrovnalostí.

Tvrdia tiež, že zmeny sa zavádzajú v čase, keď je krajina zablokovaná z dôvodu pandémie koronavírusu a to znamená, že verejnosť nie je schopná vyjadriť nesúhlas protestom proti zmenám.

Nový softvér na elektronické hlasovanie by mal byť k dispozícii na celoštátnej úrovni a možno ho použiť na miestne a národné voľby, ako aj na referendá.

Nie je však ešte jasné, či bude nový systém k dispozícii už pre nadchádzajúce ústavné referendum.

Referendum bolo naplánované na polovicu apríla, ale kvôli pandémii COVID-19 bolo zrušené. Podľa ruských médií bude nový dátum pravdepodobne 24. júna.

Podporovatelia nového systému tvrdia, že nová možnosť volieb pomôže zastaviť šírenie nového koronavírusu, pretože  ľudia už nebudú musieť chodiť k volebným urnám osobne.

Elektronický systém doteraz prešiel v Moskve štyrmi testami a nebol ani raz napadnutý, informovala tlačová agentúra TASS.

Andrea Lopatková (HSP)