10.10.2022 20:25:22

Putin hlási údery na ukrajinskú infraštruktúru

Vladimir Putin
Vladimir Putin
(foto: kremlin.ru)


Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že na návrh ruského ministerstva obrany bol 10. októbra ráno podniknutý masívny útok vysoko presnými zbraňami na objekty vojenskej infraštruktúry na Ukrajine. Zasiahnuté boli aj vojenské administratívne a energetické zariadenia. (hlavnespravy.sk - článok je prevzatý v skrátenej forme)Dnes ráno sa na návrh ministerstva obrany a podľa plánu ruského generálneho štábu uskutočnil masívny úder ďalekonosnými vzdušnými, námornými a pozemnými vysoko presnými zbraňami na ukrajinské energetické, vojenské administratívne a komunikačné zariadenia,” povedal prezident a požiadal ministra obrany Sergeja Šojgu, aby o údere informoval.

Prezident tiež dodal, že Ukrajina sa pokúsila o desiatky teroristických útokov vrátane vyhodenia plynovodu Turkish Stream do vzduchu. V súvislosti s teroristickým útokom na krymskom moste Putin povedal, že ho nariadili, zorganizovali a uskutočnili ukrajinské špeciálne služby. Zdôraznil, že kyjevský režim už dlho používa teroristické metódy.

Toto všetko dokazujú objektívne údaje vrátane svedectiev samotných zadržaných páchateľov týchto teroristických útokov, dodal Putin.

Upozornil na skutočnosť, že ak budú pokusy o teroristické útoky v Rusku pokračovať, reakcie Moskvy budú tvrdé a v rozsahu zodpovedajúcom úrovni hrozby.”

Nikto by o tom nemal pochybovať,” dodal.

Ráno 10. októbra sa ukrajinskými mestami rozľahla séria výbuchov. Tie sa vyskytli v Kyjeve, Ivano-Frankovsku, Ľvove, Ternopole, Ľvove, Odese, Charkove, Dnipre, Chmeľnickom a ďalších mestách.

Doprava metra v Kyjeve bola pozastavená. Podľa starostu mesta Vitalija Klička bola poškodená kritická infraštruktúra.

Poškodenie charkovskej infraštruktúry pripravilo časť obyvateľov o dodávky vody a mesto bolo úplne bez energie. V celej krajine bol vyhlásený letecký poplach.

8. októbra došlo k výbuchu nákladného auta na cestnom úseku Krymského mosta zo strany polostrova Taman. Zapálilo sa sedem palivových nádrží vlaku. Podľa predbežných údajov ruského vyšetrovacieho výboru v dôsledku incidentu zahynuli traja ľudia. Bolo začaté trestné stíhanie podľa článku o terorizme. hlavnespravy.sk