04.8.2012 10:55:06

Psychika ruských vojakov je odolnejšia, ako amerických

U ruských vojakov sa povojnový syndróm objavuje zriedkavejšie, ako u amerických kolegov, povedal dnes náčelník hlavnej zdravotníckej správy MO RF, kandidát medicínskych vied plk. Anatolij Kalmykov.
„V ruskej armáde sa nevykonáva farmakologická korekcia stresových faktorov. No o tom, že Američania majú veľké morálno-psychologické problémy, sa píše otvorene. A pritom svojich vojakov liečia antidepresivami. Samozrejme, že fakticky tým nedosahujú žiadny výsledok“, - povedal Kalmykov pre Echo Moskvy.
Ruské ozbrojené sily majú na tieto prípady vypracovaný systém psychologickej korekcie, ktorý sa líši od klinických psychiatrických postupov. Plukovník to priblížil poukázaním na tzv. afganský a čečenský syndróm.
„Keď sme analyzovali „prvé Čečensko“, „druhú čečenskú kampaň“ a afganské udalosti, po ktorých existoval „afganský“ syndróm, tak u sovietskych a ruských vojakov sa objavoval omnoho zriedkavejšie“, - zdôraznil Kalmykov. Osobne predpokladá, že to môže byť spojené s ich omnoho vyššou morálno-psychologickou odolnosťou oproti vojakom a dôstojníkom iných krajín.
Vzgljad.ru, 17. marec 2012 (krátené)