04.8.2012 10:55:06

PRO: koncepcia sa mení, podstata zostáva

Poľsko poskytne Rusku možnosť inšpekcie objektov systému protiraketovej obrany. V Krakove to po podpísaní dodatku k hlavnej poľsko-americkej zmluve o PRO vyhlásil minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Štátna tajomníčka USA Hillary Clintonová zdôraznila, že tento systém má „obranný charakter a neohrozuje Rusko".

Základná zmluva o rozmiestnení objektov amerického systému PRO v Poľsku bola podpísaná vo Washingtone ešte v auguste 2008. Dodatočný protokol ju zosúlaďuje s „novou architektúrou systému protiraketovej obrany", vyhlásil 17. septembra 2009 americký prezident Barack Obama.

Nová koncepcia PRO USA predpokladá rozmiestnenie na poľskom území obranných rakiet SM 3 (Standart 3). Ich úlohou je obrana pred možnými útokmi rakiet s doletom do 5,5 tisíc kilometrov. Rozmiestnené budú na severe Poľska v mestečku Redzikovo pri Slupsku (130 km od Gdanska) v období rokov 2015 - 2018. Sikorski pokladá nový systém za efektívny pretože jeho rakety „môžu ubrániť celú Severoatlantickú alianciu pred útokmi z rôznej vzdialenosti a smerov".

Vyhlásenie Radoslawa Sikorského o pripravenosti Poľska poskytnúť možnosť inšpekcie systému PRO je zatiaľ rétorické. Podľa viceprezidenta Akadémie geopolitických štúdií Vladimíra Anochina, podľa praxe sú vojenské objekty a základne USA exteritoriálne. Existuje precedens, kedy sa do týchto priestorov neumožnil vstup ani predstaviteľom krajiny, na území ktorej sa nachádzali.

Hillary Clintonová však vyhlásila, že Washington je pripravený na dialóg s Moskvou o otázkach PRO.

K otázke či je možná spolupráca USA a Ruska v aspekte protiraketovej obrany sa V. Anochin vyjadril aj Hlasu Ruska.
- Dávno sme navrhovali využiť naše radarové stanice. Američanom sa to máli. Oni potrebujú mať bojové jednotky práve pri našich hraniciach. Je zaujímavé, že dôvodom rozmiestnenia PRO v Poľsku je Irán, ktorý dokonca ani nevyvinul nosné rakety. A aj jeho schopnosť výroby jadrových zbraní je spochybnená.

Zmena konfigurácie systému PRO v Poľsku zo stacionárneho na mobilný súvisí podľa pozorovateľov práve s nátlakom Moskvy. A v rámci tzv. "perezagruzky" aj USA idú na ústupky Rusku. Konkrétne v Poľsku rozmiestnia „odľahčenú verziu" PRO. A ako sa obrazne vyjadril jeden z amerických expertov „chceli dodať tank, ale dodali pištoľ".
Hlas Ruska 6. júl 2010