04.8.2012 10:55:06

Príprava na premiéru filmu o vojne s Ruskom

Na prospekte Rustaveli v Tbilisi sa v rovnomennom kine začala príprava na pompéznu premiéru hollyvoodskeho filmu o vojne s Ruskom v roku 2008 „Päť dní v auguste“ (voľný preklad). Prezidenta Michaila Saakašviliho hrá Andy Garcia.
Ukladá sa červený koberec, pripravuje sa sála na dobročinnú večeru, vstupenka na ktorú bude stáť od 5 do 10 tisíc dolárov a výnos z nej bude venovaný fondu, ktorý sa stará o postihnutých touto vojnou.
Centrálna idea filmu je vraj postavená na vojnových osudoch novinárov.
x x x
Noviny Vzgljad pripomínajú, že v Rusku bol veľmi rýchlo po týchto augustových udalostiach (už 28. októbra 2008) premietnutý film internetového kanála Russia.ru „Vojna 08.08.08. Umenie zrady“ (voľný preklad).
Podstatou tohto dokumentu sú priame dôkazy zločinov Saakašviliho režimu v Južnom Osetsku. V ruskej, v anglickej a v španielskej verzii ho videlo niekoľko miliónov ľudí.
Redakcia Russia.ru sledovala priebeh päťdňovej augustovej vojny od samého počiatku gruzínskeho vpádu do Cchinvalu. Film obsahuje chronológiu udalostí, názory expertov a priamych účastníkov. Najemotívnejším dôkazom sú zábery, ktoré si zo svojich zverstiev nakrútili svojimi mobilnými telefónmi samotní gruzínski vojaci. Sami sa tak pričinili o zvečnenie svojich „hrdinstiev“. Snímky, ktoré sa do tohto dokumentu nedostali boli využité v cykle príbehov „Rany Osetska“ (voľný preklad).
Podľa Vzgljad.ru, 5. jún 2011

x x x

Gruzínsko je vinné z rozpútania konfliktu na Kaukaze

Predstaviteľka komisie EÚ na vyšetrenie okolností konfliktu na Kaukaze Heidi Tagliaviniová oboznámila Kongres USA so zistenými závermi.
Podľa jej slov to bolo práve Gruzínsko, ktoré rozpútalo vojenské akcie v Južnom Osetsku keď v auguste 2008 zaútočilo na Cchinval s použitím ťažkého delostrelectva. Podľa ITAR-TASS povedala, že ani jedno z vysvetlení, ktoré poskytli gruzínske úrady, aby ospravedlnili svoj útok, nebolo podložené.

x x x

Nech sa páči, tu sa môžete na vlastné presvedčiť ako to naozaj bolo dňa 08. 08. 08:
http://www.russia.ru/video/war080808/