15.10.2018 16:40:42

Prípad Skripaľ a prečo z neho Putin vyšiel ešte silnejší

Putin vyšiel z prípadu Skripaľ neotrasený – to je názor nielen náš, ale aj západnej verejnosti a odborníkov.

Prípad Skripaľ priprel ruské tajné služby a viacero vecí u nich zaškrípalo, to áno. Ale pozíciu samotného Putina to ani najmenej neotriaslo, práve naopak, je ešte pevnejšia. A to netvrdím ja, to tvrdia samotné masmédia na Západe, napríklad článok v Huffington Post, ktorého názor sa pokúsim priblížiť.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to prípad na zaplakanie: dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Júlia boli začiatkom marca v anglickom Salisbury čímsi otrávení. Úrady veľmi rýchlo vydali vyhlásenie, že sa jedná o akýsi jed “novičok”, o ktorom takmer nik z nás dovtedy nepočul, ale je to  ruské slovo, takže západniarom musí byť jasné, odkiaľ to zlo pochádza. Ale Skripaľ aj dcéra otravu prežijú.

Keď prípad pomaly už v masmédiách upadá do zabudnutia, v júli sa otrávia ďalší dvaja ľudia, muž a žena, vraj tým istým jedom, ktorý niekde v odpadkoch (asi) zanechali páchatelia. Žena dokonca umiera.

Ale to nie je všetko –  až začiatkom septembra predloží britská polícia fotky dvoch podozrivých “turistov z Ruska” aj s ich menami, na ktoré pricestovali: Boširov a Petrov.  Zahraničné ministerstvo Ruska nevidí súvis a Putin sa o pár dní osobne vyjadrí k prípadu. Vyzve mužov, aby sa prihlásili na verejnosti. A o pár dní sa títo dvaja naozaj prihlásia a pred kamerou televízie TV prezentujú svoj príbeh turistov obdivujúcich katedrály. Pôsobia dosť neisto a ani reportérka ich nešetrí svojimi otázkami.

Krátko nato portál Bellingcat zverejní údajnú pravú identitu mužov – volajú sa Anatolij Čepiga a Alexander Miškin, obaja agenti GRU, jeden či obaja majú dokonca rad “Hrdina Ruska”.

Ako píše článok v Huffington Poste: “ruskej propagande možno vyčítať mnoho, ale taká neprofesionálna určite nie je”. Túto prezentáciu v televízii možno považovať za prejav sily Putina, minimálne za výsmech Západu. Článok dokonca považuje samotnú akciu v Británii za demonštráciu sily – dvaja agenti sa neskrývali a “želali si, aby stopa viedla do Moskvy”.

Je akcia Skripaľ dielom časti ruských tajných služieb, ktoré chcú Putinovi zámerne škodiť? Tak to podávajú niektoré nezávislé zdroje, ale to je ničím nepodložená konšpiračná teória.

Podobne je na druhej strane vrcholne nepravdepodobné, že by ruská vláda chcela Skripaľa zlikvidovať. Tí dvaja, Čepiga a Miškin, mali pravdepodobne nejakú oveľa nevinnejšiu úlohu a len padli do pasce. Padli do pasce umelého obvinenia z vraždy, ktorá sa ani nestala. Čo sa v ten deň totiž naozaj stalo so Skripaľovcami, to vedia len britské úrady a nie je to možné nijako zistiť. Ale aj podla nich sú obaja živí a zdraví! Stal sa naozaj nejaký (pokus o) zločin? To verejnosť nevie, všetko v prípade bolo od začiatku chránené britskými tajnými službami a prísne tajné – celý prípad je postavený len a len na ich neoveriteľných tvrdeniach. Pamätáte si, ako bola nedávno na Ukrajine samou políciou zinscenovaná fiktívna vražda novinára? Také niečo nie je pre úrady žiaden problém, ani morálny, ani zákonný.

A Rusi? Čepiga a Miškin sú vinní svojou ľahkovážnosťou, nech už tam robili čokoľvek nepodstatné. Preto Putin, ktorý sotva o ich akciách predtým niečo vedel, ich teraz nechal potrestať aj týmto verejným vystúpením v televízii. A vraj nebudú jediní potrestaní. Putin je v Rusku stále ten, kto sa najlepšie vyzná a dokáže urobiť poriadok. Aj tento prípad ukázal Rusom, že stále podceňujú podlosť Západu – a chyby si Rusko nemôže dovoliť.

Nuž a druhá strana? Čím viac bude Západ vytvárať podobné prípady, ktoré nič nedosiahnu, tým viac bude sám seba zhadzovať. U všetkých, okrem tých, ktorí Rusko slepo nenávidia, je považované za isté, že prípad Skripaľ je nedomyslený výtvor Britov aby maskovali vlastné vnútropolitické problémy spôsobené brexitom a imigráciou.

Toľko faktická rovina. Masmédia Západu ale budú  prípad stále nafukovať a ďalej o ňom klamať a využívať na antiruskú hystériu. Prípad Skripaľ ešte neskončil.

Peter Vanád

HSP, 15. 10. 2018