06.3.2020 12:04:12

Prímerie v provincii Idlib vstúpilo do platnosti

Uvidíme, ako sa bude dohoda plniť...
Uvidíme, ako sa bude dohoda plniť...
(foto: zdroj: Sputnik/Sergei Guneev)


Prímerie v provincii Idlib na severozápade Sýrie, na ktorom sa vo štvrtok v Moskve dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan, vstúpilo do platnosti o polnoci na piatok miestneho času (štvrtok 23.00 SEČ). Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). (HSP)Krátko po polnoci SOHR uviedlo, že na hlavných frontoch v Idlibe prevláda pokoj. To, že situácia v Idlibe je pokojná na všetkých frontoch, pre DPA potvrdil aj miestny aktivista.

Tesne pred polnocou však SOHR aj tamojší aktivisti informovali, že ruské nálety, ako aj útoky sýrskych vládnych síl ešte vždy mierili na oblasť Idlibu a mesto Hamá. Turecký dron podľa SOHR zasiahol pozície sýrskych síl v oblasti Idlibu.

Sýrske vládne sily len niekoľko hodín predtým ako začalo v provincii Idlib platiť prímerie, zabili západne od mesta Sarakíb dvoch tureckých vojakov a troch ďalších zranili.

Rusko a Turecko sa dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom, ako aj na spoločných hliadkach v oblasti sýrskej diaľnice M4, ktoré by mali začať pôsobiť od 15. marca.


Rusi a Turci sa dohodli o ďalšom osude Idlibu

Portál Vzgljad informuje o výsledkoch rozhovorov medzi ruským prezidentom Putinom a tureckým prezidentom Erdoganom. Rusi a Turci sa dohodli na zastavení paľby v Idlibe a nad dodržiavaním prímeria budú bdieť spojené rusko-turecké vojenské patroly, ktoré budú patrolovať po frontovej línii.

V tlači sa objavovali názory, že dostať vzťahy s Turkami opäť do normálu bude náročné. Ukázalo sa, že obaja lídri dokázali nájsť spoločnú reč. Obaja prezidenti uviedli, že je veľmi dôležité, aby sa nič podobné už neopakovalo, aby sa neohrozovali rusko-turecké vzájomné vzťahy a aby sa vzájomné vzťahy medzi Ruskom a Tureckom rozvíjali. Rozhovory trvali  6 hodín, z toho v režime Putin – Erdogan približne 3 hodiny.

Bojové operácie v Idlibe sa skončili o polnoci medzi 5. 3. 2020 a 6. 3. 2020. Vytvorí sa bezpečnostná zóna 6 km severne a južne od diaľnice M4, táto trasa je strategicky dôležitá pre sýrsku vládu. Kvôli kontrole tejto diaľnice sa odohrali boji v Idlibe. Protureckí militanti sa sťahujú a spoločné patrolovanie Rusov a Turkov sa začne 15. 3. 2020.

Situácia v Idlibe sa teda normalizuje, takmer polovicu Idlibu v porovnaní s minulým rokom už dostali Sýrčania pod svoju kontrolu. Proturecké skupiny od začiatku roku stratili približne tretinu svojho stavu v boji so sýrskymi vládnymi jednotkami. Erdogan pochopil, že Moskva bude aj ďalej Sýriu podporovať, Putin umožnil Erdoganovi zachrániť si tvár pred tureckými jastrabmi a protureckými militantami na severe Sýrie.

Ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že vo vzájomných vzťahoch dokážu napriek viacerým nezhodám vždy Rusi a Turci nájsť v dôležitých otázkach riešenie, ktoré vyhovuje obom stranám. Najvážnejšie vyostrenie vzájomných vzťahov nastalo po zostrelení ruského Su-24 v roku 2015.

Rusko a Turecko majú množstvo spoločných záujmov, projektov a plánov. Tieto plány sa týkajú aj obdobia po skončení sýrskej občianskej vojny a výhodnosť vzájomných vzťahov predurčuje obe krajiny pre spoluprácu.

 

HSP