12.10.2017 09:12:54

Príčiny posledných strát ruských dôstojníkov v Sýrii

Portál yerkramas.org publikoval informácie o príčinách strát medzi ruskými dôstojníkmi pri poslednej fáze likvidácie teroristov v oblasti Deir ez Zor.

Dňa 4. 10. 2017 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vystúpil s kritikou na adresu USA a celej tzv. “západnej kaolície” v Sýrii. Minister RF Sergej Lavrov doslovne uviedol “akoby náhodou USA a Západ zaútočia na sýrske vojská, a hneď potom nastúpia do protiútoku teroristi na strategicky dôležiých miestach, kde sa už obnovila zákonna vláda Damasku, alebo proti naším vojakom začínajú nebezpečné provokácie”. Tieto slová Sergej Lavrov uviedol v interview pre sýrsky denník Aš Šark al-Ausat

Konkrétnejšie podrobnosti minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov neuviedol. Podľa expertov napätie medzi Ruskom a USA rastie po smrti ruského generálporučíka Valerija Asapova a dvoch ruských dôstojníkov počas boja o oslobodenie Deir ez Zor dňa 24. 9. 2017. Rusko v rámci odvety na tieto útoky zvýšilo intenzitu leteckých náletov na teroristické ciele a obnovilo ostreľovanie teroristických cieľov raketami Kaliber. Tieto rakety zasahujú aj vzdialené centrá a veliteľské body teroristov, ktoré sú vzdialené od priamej bojovej línie.

Generálporučík Valerij Asapov zahynul podľa uvádzanej verzie pri mínometnom ostreľovaní, pretože jedna z mín zasiahla veliteľský post, na ktorom sa nachádzali sýrski a ruskí dôstojníci. Verziu o smrti generála Asapova kvôli ostreľovaniu mínometmi odmieta Franc Klincevič, ruský poslanec a člen ruskej Rady federácie pre obranu a bezpečnosť (Franc Klincevič má bohaté vojenské skúsenosti, takmer 10 rokov bojoval ako sovietsky dôstojník v Afganistane). Podľa Klinceviča išlo o zradu, koordináty presného miesta, kde sa ruskí dôstojníci nachádzajú, odovzdal teroristom zradca, ktorého už krátko po smrti generála začali loviť členovia sýrskej, ruskej a iránskej tajnej služby. Sergej Rjabkov priamo obvinil Američanov zo smrti ruských dôstojníkov.

Problém prípadného zradcu ale nerieši všetky otázky. Podľa bývalého sovietskeho delostreleckého dôstojníka Vladimira Nikolajeva, ktorý sa v rokoch 1983 – 1985 zúčastnil sovietskeho ťaženia v Afganistane, staršie mínomety ktoré majú k dispozícii teroristi nemajú takú efektívnu silu, aby dokázali zničiť vybudovaný normovaný bunker v ktorom sa nachádza veliteľské centrum. Aby húfnice dokázali zničiť takýto bod muselo by na bunker dopadnúť takmer 100 projektilov, pri bežnej salve zo vzdialenosti približne 5 km , dopadnú na predpokladanú plochu bunkra cca 30 m štvorcových maximálne 2 – 3 projektily. Takže aj pre ťažké húfnice by bolo veľmi náročné dobre vybudované veliteľské stanovisko zlikvidovať. Húfnice teroristi k dispozícii nemajú.

Iná situácia sa však črtá, ak sú v hre moderné mínomety a špeciálne strelivo. Ak súper pozná presné koordináty cieľa, pri špeciálnej munícii a zo vzdialenosti do maximálne 1,5 km dokáže moderný ťažký mínomet zasiahnuť plochu bunkra presne. Američania rovnako ako ZSSR a neskôr Rusko, už niekoľko desaťročí vyvíjajú moderné strelivo pre mínomety, označované ako PERM (Precision Extended Range Munition), okrem Američanov a Rusov najďalej sa v tomto výskume dostali Izraelci z Israeli Military Industries. Dráha projektilu sa pri PERM koriguje podľa GPS a tieto projektily dosahujú takmer 100% presnosť. Prijateľná je aj cena, projektil PERM stojí okolo 20 tis. USD/výstrel, protitanková raketa TOW okolo 60 tis. USD/výstrel.

Američania sa netaja tým, že dodávajú protiasadovskej opozícii v Sýrii zbrane, takže americké zbrane majú k dispozícii aj teroristi z ISIS, ktorých už otvorene mnohí ruskí odborníci označujú za zástupnú armádu USA.

Problémom podľa ruských odborníkov je aj skutočnosť, že ruskí dôstojníci pôsobia aj v rámci štábov sýrskych vojenských jednotiek. Dňa 30. 9. 2017 zahynul už v Rusku v Burdenkovej nemocnici v Moskve na následky zranení v Sýrii Valerij Fedjanin, plukovník morskej pechoty Severnej flotily. Podľa oficiálnej verzie zahynul, pretože jeho automobil narazil na mínu, podľa neoficiálnej verzie bol Fedjanin jedným z dvoch plukovníkov, ktorý sa nachádzal v blízkosti generálporučíka Valerija Asapova. Ešte vo februári 2017 utrpel ťažké zranenie v Sýrii pri riešení bojových úloh ruský generálmajor Peter Miljuchin.

Počas celej vojny v Afganistane zahynuli len traja sovietski generáli. Príčina smrti vyšších ruských dôstojníkov v Sýrii spočíva podľa ruských dôstojníkov v tom, že sýrske vládne jednotky utrpeli výrazné straty a majú nedostatok vhodných dôstojníckych kádrov, takže pri velení väčších jednotiek musia pôsobiť priamo ruskí dôstojníci. Nie je však normálne, keď veliteľ brigády priamo musí navádzať delostreleckú paľbu, alebo sa presúva priamo s brigádou v tesnej blízkosti frontovej línie, pretože bežní poručíci nedokážu tieto úlohy výkonne plniť.

ISIS ale nemá také možnosti rozviedky, aby zistil, že sa v kolóne nachádzajú ruskí dôstojníci, tieto spravodajské informácie teroristom dodávajú cudzí odborníci, blízki kruhom, ktoré si neželajú reguláciu konflikta v Sýrii.

Ernest Grigorjan

HSP, 12. 10. 2017