16.12.2018 11:44:04

Prezident Srbska sa obrátil na srbský ľud: „Je úplne zrejme, že Albánci nechcú kompromis a za všetkým stoja USA, Veľká Británia a Nemecko”

Prezident Srbska Alexandar Vučić sa vo svojom mimoriadnom vyhlásení obrátil na všetok srbský ľud. Prízvukoval, že sa napĺňajú tie hrozby, na ktoré srbské vedenie svetovú verejnosť upozorňovalo dlhé roky. Albánsko ilegálne a protizákonne vytvorilo armádu, aj keď to zakazuje rezolúcia Rada bezpečnosti OSN. Západné veľmoci však mlčia… 

„Albánci, ako aj ich sponzori, celému svetu ukázali, že nemienia dodržiavať žiadne zákony. Plánujú otvorené napadnutie Srbska. Chceme mier a vynaložili sme obrovské úsilie, aby ten mier bol zachovaný. Priština však v šiestich z pätnástich bodov dohody mala iba jeden záväzok – formovanie Spolku srbských občín, ale Albánsko ani to nemieni robiť,“ podčiarkol srbský prezident.

„Je úplne zrejmé, že Albánci nechcú kompromis a za všetkým, čo robia, stoja USA, Veľká Británia a čo sa týka armády, ešte aj Nemecko,“ uviedol Alexandar Vučić. Pripomenul, že Srbsko požiadalo o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Rady bezpečnosti OSN a srbský prezident je pripravený osobne sa na ňom zúčastniť.

„Som presvedčený, že veľmoci by nemali zbavovať práva Srbska, aby mohlo informovať svet o tom, ako sa porušujú zákony na západnom Balkáne a aké hrozby a riziká pre zachovanie mieru prinášajú podobné rozhodnutia veľmocí. Žeby sa niekto bál, že malé Srbsko dokáže niekoho vystrašiť?“ podčiarkol srbský prezident. 

„Počítame s tým, že predsa existujú demokratické štáty a tie by si chceli vypočuť hlas Srbska a to, čo my a okolité krajiny chceme povedať. Počítame s tým, nás chcú počuť,“ zdôraznil v závere Alexandar Vučić.

Eugen Rusnák

HSP, 16. 12. 2018