12.10.2022 17:12:28

Prezident Putin sa stretol s vládcom Perzského zálivu

Šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan s Vladimirom Putinom
Šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan s Vladimirom Putinom
(foto: Twitter)


Ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia s lídrom Spojených arabských emirátov (SAE) ocenil vzťahy svojej krajiny so SAE a uvítal nedávne rozhodnutie krajín produkujúcich ropu obmedziť ťažbu ako kľúč k stabilizácii svetového trhu s energiou. (hlavnespravy.sk/Aljazeera)V utorok na začiatku rokovaní s prezidentom SAE šejkom Mohammedom bin Zayedom Al Nahyanom (MBZ) v Petrohrade Putin označil vzťahy medzi oboma krajinami za dôležitý faktor stability” v regióne a vo svete napriek všetkým ťažkostiam, ktoré dnes existujú v medzinárodných vzťahoch”.

Ruský líder poznamenal, že MBZ podporil minulotýždňové rozhodnutie skupiny OPEC+, do ktorej patrí aj Rusko, znížiť ťažbu ropy o dva milióny barelov denne, a to napriek tlaku Spojených štátov a ďalších krajín.

Naše rozhodnutia … nie sú namierené proti nikomu,” povedal Putin.

Naše kroky sú zamerané na zabezpečenie stability na svetových energetických trhoch, aby spotrebitelia energetických zdrojov aj tí, ktorí sa zaoberajú ťažbou a dodávkami, pocítili pokoj, stabilitu a dôveru, aby sme pomohli vyvážiť ponuku a dopyt.”

Rozhodnutie OPEC+ znížiť ťažbu s cieľom podporiť ceny rozhnevalo západné krajiny, ktoré ho považovali za krok, ktorý pomôže Putinovi financovať vojenské úsilie Ruska na Ukrajine. Zníženie ťažby tiež znamenalo riziko, že americký prezident Joe Biden a demokrati budú musieť čeliť zvýšeniu cien benzínu tesne pred rozhodujúcimi voľbami v polovici volebného obdobia v USA.

Spojené arabské emiráty udržiavajú úzke obchodné vzťahy s Ruskom a snažia sa nepripojiť k sankciám, ktoré uvalili USA a ďalší západní spojenci v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu.

Štátna tlačová agentúra SAE WAM medzitým uviedla, že MBZ počas stretnutia s Putinom potvrdil” cieľ svojej krajiny prispieť k posilneniu základov globálneho mieru a stability”, ako aj k zníženiu napätia a nájdeniu diplomatických riešení kríz” v situáciách, ako je vojna na Ukrajine.

Obaja lídri preskúmali množstvo regionálnych a medzinárodných otázok, ktoré sú predmetom spoločného záujmu”, uviedla WAM.

Líder SAE to zopakoval v príspevku na Twitteri, kde o svojom stretnutí s Putinom uviedol: Diskutovali sme o viacerých otázkach spoločného záujmu vrátane ukrajinskej krízy a o dôležitosti dialógu s cieľom znížiť napätie a dospieť k diplomatickému riešeniu.”

Putin zasa ocenil MBZ za sprostredkovateľské úsilie, ktoré pomohlo vyriešiť niektoré skutočne citlivé humanitárne otázky” na Ukrajine.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Spojené arabské emiráty môžu zohrávať významnú” úlohu v úsilí o dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine.

Som si vedomý vašich obáv z toho, ako sa situácia vyvíja vo všeobecnosti, a vášho želania pomôcť pri riešení všetkých sporných otázok vrátane krízy, ktorá sa odohráva teraz,” povedal Putin. Rád by som zdôraznil, že je to skutočne podstatný faktor, ktorý nám umožňuje využiť váš vplyv na posun smerom k riešeniu situácie.”hlavnespravy.sk