24.1.2017 10:50:11

Prezident Moldavska Igor Dodon blokuje vytvorenie moldavskej kancelárie pre partnerstvo s NATO

Prezident Moldavska a líder moldavskej socialistickej strany Igor Dodon plní svoj politický program, medzi ktorého priority patrí aj oslabenie kontaktov s NATO. Informoval o tom portál novorosinform.

“Sme kategoricky proti NATO a budeme blokovať pokusy o vytvorenie kancelárie pre partnerstvo s NATO, ktorá mala byť otvorená v Kišineve” potvrdil nový moldavský prezident Igor Dodon.

Nový moldavský prezident Igor Dodon už informoval viacerých prezidentov štátov – členov NATO, svoje presvedčenie, že Moldavsko musí ostať neutrálnou krajinou.

Niekoľko dní predtým Igor Dodon odstavil Anatola Salarua, ministra obrany Moldavska, ktorý bol prívržencom vstupu Moldavska do NATO. “Minister Anatola Salarua flirtoval s NATO, napriek tomu, že Moldavsko sa orientuje na neutralitu a nemieni sa stať členom NATO,” uviedol Igor Dodon na svojom účte na Facebooku.

Podľa prezidenta Igora Dodona sa Salarua príliš jednostranne angažoval v prospech NATO a otvorene vystupoval za prerušenie kontaktov Moldavska s Ruskom a Spoločenstvom nezávislých štátov. Salarua označoval Moskvu a Podnestersko za najväčších nepriateľov Moldavska a to sa mu po víťazstve Igora Dodona stalo osudným. Jeho pád urýchlila aj voľba Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Neoconi, ktorým chcel Salarua aj ďalej slúžiť, svoj zápas o prezidentské kreslo prehrali a spečatili tak aj Salaruov osud.

hlavnespravy.sk, 24. 1. 2017