04.8.2012 10:55:06

Premiéra vo Veľkom divadle: Bravo! alebo Hanba!

Výkrikmi „Bravo!“ i „Hanba!“ sa v stredu skončilo prvé predstavenie vo Veľkom divadle v Moskve po jeho šesťročnej rekonštrukcii. Rozporuplne bola prijatá opera Ruslan a Ľudmila, ktorú naštudoval režisér-experimentátor Dmitrij Čerňjakov.
Na otázku prečo bolo na obnovenú premiéru vybraté práve toto dielo, je odpoveď jednoduchá. Na rozdiel od väčšiny iných, táto opera nemá tragické finále. Zároveň umožňuje predstaviť sa na scéne maximálnemu množstvu hercov.
Čerňjakovom naštudované takmer päťhodinové predstavenie Ruslana a Ľudmily, ktoré je podľa režiséra prvým plnohodnotným skeptickým vyjadrením ruskej opery M. Glinku, bolo absolútne vypredané. Lenže aj nejednoznačne prijaté. Vyjadrili to výkriky „Bravo!“ i „Hanba!“.
„Ak sa po päťhodinovom predstavení ozvú výkriky „Hanba!“, prekrývané ováciami „Bravo“!, znamená, že v Moskve sa konala obrovská umelecká udalosť“, - vyslovil sa k situácii špeciálny predstaviteľ ruského prezidenta pre medzinárodnú spoluprácu v kultúre Michail Švidkoj, ktorý pripomenul, že podobnú reakciu publika vyvolala aj dráma Viktora Huga Ernani v Comedie Francaise v roku 1827. A doplnil, že "svetová história kultúry poskytuje nemálo rovnakých príkladov, Zdá sa, že do ich radu sa zapísala aj opera Ruslan a Ľudmila vo Veľkom divadle, ktorá asi vyvolá veľa sporov, týkajúcich sa réžie“.
Dni.ru, 3. november 2011 (krátené)