16.1.2021 15:22:28

Predstavy o vesmíre v detských animovaných filmoch premietaných na Slovensku

(foto: rcvkba.sk)


V Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave odštartoval cyklus online premietaní na tému Predstavy o vesmíre v detských animovaných filmoch.Je to neuveriteľné, ale dlho predtým, ako prvý človek vyletel do vesmíru, už mali deti svoje predstavy o medziplanetárnych letoch.

Prvé online premietanie širokouhlého animovaného filmu Murzilka na družici (19 min., r. 1960) sa konalo 13. januára o 16:00 na webstránke RCVK.

Murzilka na družici (rus. Murzilka na sputnike) je prvým sovietskym širokouhlým animovaným filmom, ktorý v r. 1960 nakrútili animátori Jevgenij Rajkovský a Boris Stepacev podľa scenára L. A. Arkadieva. Jeden zo štyroch animovaných filmov o dobrodružstvách zvláštneho korešpondenta Murzilku je venovaný sovietskej historickej téme osvojovania vesmírneho priestoru.

Film Murzilka na družici bol distribuovaný v časoch, kedy ľudia o letoch do vesmíru nielen snívali, ale tie boli už reálne. V ZSSR sa už netrpezlivo čakalo na to, že každým dňom či, snáď, každú chvíľu zaznie v rádiu správa o prvom vesmírnom lete človeka. Takáto slávnostná nálada – zodpovedajúca duchu epochy – sa výrazne odráža aj tomto filmovom diele. Výrazne k tomu prispela aj hudba, ktorú k filmu zložil Nikolaj Bogoslovský. Dej sa odohráva v r. 2060, kedy ľuďom pomáhajú roboty, lety do kozmu sú úplne bežné a „vo vesmíre panuje mier a priateľstvo“. Dokonca plač dieťaťa je v tejto budúcnosti nezvyčajnou udalosťou. Murzilka zistí, prečo chlapček plače, a porozpráva mu príbeh o štarte Prvej umelej družice Zeme...


Animovaný film o cestovaní vesmírom si môžeš pozrieť tu (klikni)  


Sledujte informácie o nasledujúcich premietaniach z cyklu Predstavy o vesmíre v detských animovaných filmoch na našej webovej stránke.


Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave