04.8.2012 10:55:06

Prečo zahynul Gagarin?

Nový pohľad na príčinu tragického úmrtia prvého kozmonauta sveta Jurija Gagarina zverejnil cez RIA Novosti kozmonaut Vladimír Aksenov. Na začiatku však treba povedať, že oficiálne závery vyšetrovania štátnou komisiou stále nie sú odtajnené.
Aksenov bol letcom, ktorý sa 27. marca 1968 taktiež pripravoval na let s MiG-15. Podľa jeho slov (čo mu vraj potvrdil aj jeden z členov vyšetrovacej komisie) jednou z príčin katastrofy bola nezvyčajná oblačnosť.
Stíhač MiG-15, na ktorom leteli Jurij Gagarin a Vladimír Seregin začal intenzívne klesať z výšky asi 4 km. Cestou narazil na súvislý zhluk mrakov, ktorý tam podľa predpovedí už vôbec nemal byť. V takýchto podmienkach vraj piloti nemali možnosť spoľahlivo riadiť let len podľa prístrojov. Lietadlo sa dokonca mohlo dostať do vývrtky.
Keď piloti opustili oblačnú vrstvu neočakávane zistili, že sú už len 600 metrov nad zemou. V takmer vertikálnom lete a pri rýchlosti asi 700 km/hod im do nárazu ostávali iba tri sekundy.
- Ani pri jednom z pilotov sa nezistilo, že by sa pokúsili katapultovať, nezistili sa ani pokusy o spojenie s riadiacou vežou. Práve z tohto sa dá usudzovať, že stret so zhlukom oblakov bol pre nich nečakaný. Ak by havarijnú situáciu navodili nejaké vonkajšie vplyvy určite by to boli zahlásili, vysvetľoval Aksenov.
K týmto slovám už len dodajme, že vyšetrovanie vylúčilo nesprávnosť fungovania techniky, rovnako tak aj mýty, že Gagarin so Sereginom sa pred letom potúžili jednou vodkou. Chemická analýza prítomnosť alkoholu v ich pozostatkoch nepreukázala.
-vmi- 1. júl 2010