04.8.2012 10:55:06

Prečo USAID v Rusku končí?

Rozhodnutie ruského ministerstva zahraničných vecí z 18. septembra, že činnosť americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj USAID musí byť skončená k 1. októbru 2012 podporil už aj ruský prezident. Súhlasí s negatívnym hodnotením jej doterajšieho pôsobenia v Ruskej federácii, ktoré vypracovalo MZV RF.
Komentujúc túto situáciu námestník ministra A. Lukaševič vyhlásil, že takéto rozhodnutie si v prvom rade vyžiadal „charakter práce predstaviteľov agentúry v našej krajine“, ktorý „veľakrát nezodpovedal deklarovanej pomoci rozvoju dvojstrannej humanitárnej spolupráce. Má sa tým na mysli ovplyvňovanie politických procesov cez rozdelenie grantov, vrátane volieb na rôznej úrovni a inštitútov občianskej spoločnosti. Znepokojujúce otázky vyvolávala aktivita USAID v ruských regiónoch, osobitne na severnom Kaukaze, na čo sme svojich amerických kolegov neraz upozorňovali“.
„Treba si tiež uvedomiť, že Rusko sa zaradilo do radu ´nových donorov´ a odmieta štatút príjemcu rozvojovej pomoci vo všetkých medzinárodných organizáciách. Ruská občianska spoločnosť je už zrelá a nepotrebuje ´zahraničné riadenie´“, - povedal Lukaševič.
Dnes, 20. septembra 2012, bola uverejnená informácia, že ministerka zahraničia USA H. Clintonová požiadala listom ministra S. Lavrova o predĺženie času fungovania USAID v Rusku do mája 2013. Rusi doručenie listu potvrdili, no nič z jeho obsahu nezverejnili.
V. Mikunda podľa evrazia.org, 20. september 2012