27.4.2018 09:58:26

Prečo Pentagon hovorí o rádioelektronických útokoch, za ktorými údajne stojí Rusko

Grigorij Pavlodubov na portáli Politexpert informuje o zvyšujúcej sa nervozite Pentagonu v súvislosti s posledným dianím v Sýrii.

Ruskí vojenskí experti reagujú na výroky amerického generálporučíka Tony Thomasa, ktorý tvrdí, že pôsobenie amerického letectva v Sýrii je sťažované systémami rádioelektronického boja Rusov.

Americkí piloti vraj musia pracovať v agresívnom prostredí. Prieskumné lietadlá AS-130, ktoré sa snažia sledovať ruskú elektronickú komunikáciu a získavať informácie o ruských krokoch, sa v Sýrii stretávajú s agresívnymi krokmi. Tie podľa amerického generála spočívajú v tom, že niekto blokuje ich špionážne systémy a blokujú takisto komunikáciu AS-130 so základňami.

Generál Thomas priamo neobvinil Rusko, no podľa portálu The Drive je veľmi málo pravdepodobné, že by toto blokovanie dokázali vykonávať Iránci alebo Sýrčania. Rusi oficiálne dosiaľ nepotvrdili nasadenie svojích prostriedkov rádioelektronického boja v Sýrii. Podľa Dmitrija Drozdenka, použitie systémov rádioelektronického nie je to isté, ako útok Tomahawkami bez poverenia BR OSN, označovať ho preto za agresiu je smiešne. Metódy rádioelektronického boja sú jedným z prejavov “mäkkej sily” v boji s protivníkom. Američania sú podľa Drozdenka hysterickí preto, lebo sa americkí piloti ešte nikdy s takouto stratégiou nestretli.

Bojové akcie v Afganistane a Iraku pripomínali  tréning na trenažéri, pretože Američanom nič nehrozilo. V prípade, ak im zrazu v lietadlách začína zlyhávať elektronika, americkí piloti sa dostávajú do stresu. Američania obmedzili financovanie vývoja systémov rádioelektronického boja  približne v tom istom čase, ako sa rozpadol ZSSR a teraz v tejto oblasti zaostávajú za Ruskom a pravdepodobne aj za Čínou. Bez GPS, výpadkov radarov, klamlivých cieľoch či možnosti komunikácie sa účinnosť amerických bojových systémov rapídne znižuje.

Ruské systémy rádioelektronického boja prerušujú signály spojenia medzi centrami a bojovými letúnmi, takže americkí piloti nevedia čo majú v zmenených podmienkach robiť. Ich radary vidia množstvo klamlivých cieľov, čo vnáša medzi amerických pilotov značnú nervozitu. Američania však odmietajú priznať svoju slabinu, vojenskí odborníci však upozorňujú na skutočnosť, že Američania už stratili náskok pred svetom a takisto strácajú náskok aj v oblasti Tichého oceánu, kde rastie vplyv Číny.

Dnes Američania nedokážu rýchlo prijať riešenie, ktoré by im umožnilo účinne sa vysporiadať so systémami ruského rádioelektronického boja. Prípadná likvidácia ruských staníc rádioelektronického boja by znamenala útok na ruských vojakov, čo označil ruský náčelník generálneho štábu Gerasimov za dôvod, aby Rusi zaútočili aj na lietadlá či lode amerických ozbrojených síl.

HSP, 27. 4. 2018, politexpert.ru