30.9.2015 01:42:20

Prečo nechceme na Slovensku NATO?

TK, 29. 9
TK, 29. 9

 

Aj na túto otázku odpovedala tlačová konferencia slovenských demokratických síl reálne obhajujúcich suverenitu Slovenska a jeho ústavy. Stručnú odpoveď prečo nechceme na Slovensku NATO však hneď na začiatku vyslovil predseda Slovensko –ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský: „NATO je nástroj USA a USA sú hlavným vojnotvorcom na Blízkom východe, na Ukrajine, v severnej Afrike...“.

 

Po úvodnom privítaní prítomných moderátorom a spoluorganizátorom tlačovej konferencie Arturom Bekmatovom, sa ujal slova Ján Čarnogurský, ktorý najskôr vysvetlil zmysel protestných zhromaždení občanov proti základniam NATO na Slovensku, proti prejazdom amerických a vôbec cudzích vojenských kolón... a zdôraznil, že politika USA ako hlavného vojnotvorcu zaťahuje Slovensko do vojen. „Do týchto vojen sa nechceme dať zatiahnuť, pretože ich nepovažujeme za svoje vojny!“, zdôraznil.

Mierový aktivista Jalal Sulejman povedal, že úlohou intelektuálov je poukazovať na riziká, ktoré ohrozujú mier. Osobitne vyzdvihol, že teraz je v hre potenciálne umiestnenie „oblastného veliteľstva severoatlantickej aliancie na území SR“ (vo verejnosti sa o tom už hovorí ako o hotovej veci a pre NATO sa vraj „biľakovcami“ vyčleňuje budova MO SR na rohu ulíc Špitálskej a 29. augusta – pozn. red.).

Artur Bekmetov k tomuto pripomenul slová premiéra Fica spred roka, keď uvádzal, že je zásadne proti tomu, aby na Slovensku bol vybudovaný nejaký vojenský objekt severoatlantickej aliancie. A požiadal prítomných novinárov pripomenúť premiérovi tieto slová aby na svoj sľub nezabudol!

Mimoriadne ostré boli slová Jalala Sulejmana, že „trápi nás fakt, že fašizácia spoločnosti je v plnom prúde... Našou úlohou je na to poukazovať!“. Prítomní novinári to zaregistrovali a požiadali o bližšie vysvetlenie.

Jalal Sulejman: „Fašizácia nemusí prísť hneď s hnedými čižmami! Môže dôjsť aj s mainstreamu (mienkotvorné médiá... – pozn. red.). V poslednom období, napríklad, vnímame určité nástroje. Ako otázka utečencov a kvót, ktorá vybudzuje fašizoidné, xenofóbne nálady obyvateľstva.

V medzinárodných vzťahoch je jedno jasné. Že vzniklo určité spojenie medzi transatlantickým fašizmom a džihádovským náboženstvom. Toto pozorujeme na území Sýrie, v Iraku, v Afganistane... Dnes už nikto nepochybuje o tom, že Islamský štát je silno podporovaný Spojenými štátmi americkými. Myslím si, že je otázkou krátkeho času kedy odhalíme, že táto vlna migrácie, ktorá sem smeruje je záujmom... a má slúžiť len na destabilizáciu stavu, na destabilizáciu mieru a ekonomiky“.

Ďalšou novinárskou otázkou bolo ako vnímať požiadavku na vystúpenie z NATO? „NATO je obyčajnou zmluvou a teda sa dá vypovedať“, konštatoval Ján Čarnogurský. – Fakt je, že tam nie sú žiadne vystúpenia ako vystúpiť... pretože je to medzinárodná zmluva. Znamená to, že každý štát môže túto zmluvu vypovedať.“  

 

Súčasťou tlačovej konferencie bolo zverejnené vyhlásenie, v ktorom sa hovorí:

„Občianske združenia a zoskupenia, zúčastnené na odpore proti americkej vojenskej prítomnosti na Slovensku, máme rozličné názory na mnoho otázok, ale hodujeme sa, že vojenské základne, vojenské konvoje NATO alebo jednoducho USA, obmedzujú suverenitu Slovenska a zaťahujú našu krajinu vo vojenských konfliktov, perspektívne najmä do konfliktu na východe Ukrajiny a proti Rusku. Nie sú to naše konflikty a Rusko nepovažujeme za ohrozenie Slovenska. Konflikty z veľkej časti vyvolali a vystupňovali USA a my sa nechceme nechať do nich zatiahnuť. Musíme sa postaviť proti provokačným vojenským krokom NATO a USA na našom území už od začiatku, pretože potom by už bolo neskoro. Z toho dôvodu organizujeme protestné zhromaždenia v rozličných mestách Slovenska, z toho dôvodu sme priviedli protestujúcich občanov na Slovensko-českú hranicu pri príjazde amerického vojenského konvoja dňa 14. septembra t.r. a budeme v tom pokračovať aj v budúcnosti. Naším konečným cieľom je vystúpenie Slovenska z NATO.“

 

 

Na snímke zľava: Jozef Hrdlička, Jalal Sulejman, Ján Čarnogurský a Artur Bekmatov.

  

Vladimír Mikunda