25.9.2014 07:29:36

Prečo je víťazstvo kalifátu výhodné pre Rusko?

USA začali novú vojnu na Blízkom východe. No a fakt, že USA svoje konanie nazývajú "vojnou s terorizmom" by nikoho nemal oklamať - USA v tomto storočí svoje útoky kryjú antiteroristickou rétorikou. Rusko nemôže a ani nesmie byť pri tom obyčajným pozorovateľom - vo vojne anglosaskej ríše a kalifátu má tiež svoje záujmy a ciele.

Rok po neúspechu svojho pochodu na Bagdad Barack Obama predsa len spustil blokádu Sýrie - tentoraz ide akože o boj s teroristickou hrozbou, vychádzajúcej z "Islamského štátu" (kalifátu), vyhláseného tohto leta na území Iraku a Sýrie.

"Náš cieľ je jasný: kompletne zničíme "Islamský štát" prostredníctvom komplexnej a dlhodobej stratégie boja s terorizmom", - vyhlásil americký prezident, tentorazsľubujúci svojím rodákom postaviť USA na čelo "širokej medzinárodnej koalície". V Pentagone hovoria, že vojna bude trvať minimálne tri roky, no USA sa ani nepokúsili získať na to súhlas od Bezpečnostnej rady OSN. Chápu, že Rusko a Čína by im bojové operácie neodsúhlasili. A tak OSN len upovedomili, že konajú v súlade s článkom 51 charty OSN, čiže práva na obranu.

Áno, v anglosaskom prostredí sa hovorí, že kalifát zaútočil proti USA a nie naopak. Američania to vysvetľujú tak, že štát má právo na sebaobranu alebo kolektívnu sebaobranu nielen pred útokom, ale aj pri existencii "reálnej hrozby útoku". V tomto prípade táto hrozba výchádza z krajiny, ktorá nemôže odvrátiť použitie svojho územia na podobné útoky, číže od Iraku. Vláda Iraku, hovoria Američania, sa neraz obracala na USA s prosbou "postaviť sa na čelo "medzinárodného úsilia" na zničenie "Islamského štátu", tak na svojom území, ako aj v Sýrii. Tak sa kalifát stal "hrozbou nielen pre Irak, ale aj pre mnohé ďalšie krajiny, vrátane USA a ich partnerov v regióne i mimo neho", a tak Washington nemohol inak, len využiť právo na sebaobranu.

Takto vyzerá "americká realita", ktorá však má málo spoločné s tým, čo sa naozaj deje. Veď irak, ako štát, bol fakticky zničený výsledkom americkej agresie v roku 2003 - vládnucí režim bol zvrhnutý, štát okupovaný a k moci dosadená bábková vláda. Základné páky riadenia boli odobraté sunitom a odovzdané šiítom, čo fakticky oddelilo iracký Kurdistan.

 

Viac: http://vz.ru//politics/2014/9/25/707287.html

vz.ru, 25. september 2014