21.6.2018 10:24:50

Prečo Irak vymenil tanky typu Abrams za ruské T-90? Tu je dôvod

35. brigáda irackej armády nahradila svoje hlavné bojové tanky M1A1M Abrams ruskými T-90s. Americké médiá tvrdia, že rozhodnutie bolo výsledkom obáv Pentagonu z toho, že Abramsy padnú do rúk ozbrojencov podporovaných Iránom. Ruskí pozorovatelia však vravia, že T-90 je jednoducho lepší tank pre Irak.

Bagdad si objednal 73 tankov T-90 a T-90SK z Ruska v roku 2017 s dodávkami od februára 2018. Podľa ministerstva obrany zostávajúce brigádne tanky Abrams boli prevelené do 34. obrnenej brigády, ktorá predtým prevádzkovala T-72.

Americké médiá sa pokúsili otočiť celú situáciu v prospech svojej strany, The War Zone a Military Times písali, že hlavným dôvodom, prečo sa Irak vzdáva tankov Abrams, je sťažnosť USA, podľa ktorej sa ich tanky dostávajú do rúk šiitských ozbrojených skupín podporovaných Iránom.

Avšak podľa vojenského experta Vladimíra Tučkova, výmena Abramsov za T-90 má menej spoločného s geopolitikou a viac s ekonomikou a bojovými schopnosťami tankov v irackých podmienkach.

Irak zakúpil asi 140 M1A1 Abrams od roku 2008. Iba 40 tankov Abrams zostalo irackej armáde k decembru 2014 v čase najväčšieho konfliktu s islamskou republikou. Washington schválil dodávky ďalších 175 tankov do Iraku, ale podľa irackých médií 48 až 80 z nich bolo zničených alebo silne poškodených v následných bitkách proti Islamskému štátu.

Podľa Tučkova stojí jeden M1A1 Irak 6 miliónov dolárov, v porovnaní s 2,5 miliónmi dolárov za T-90S.

Keďže M1A1 nemá izraelský aktívny systém ochrany Trophy, ktorý by mu umožnil brániť sa proti moderným raketám a protitankovým raketovým systémom, geometrické rozmery tanku sa stávajú extrémne dôležitým argumentom, pokiaľ ide o schopnosť prežiť. Tu má ruský tank tiež náskok, pretože má o 30 % užší profil.

Po tretie, štandardný T-90S je dodávaný s aktívnym pancierovým systémom Kontakt – 5, ktorý podľa Tučkova dokonale “spolupracuje” s modernými protitankovými raketami TOW 2. Čo sa týka Abrams M1A1, chýbajú mu nielen zosilnené vrstvy z ochudobneného uránu v pancieri jeho prednej masky, ale aj aktívny reaktívny pancierový systém, ktorý by mu umožnil zasahovať protitankové rakety, ktoré mal Islamský štát k dispozícii od začiatku svojho útoku v roku 2014.

Nakoniec je tu aj otázka mobility. Abrams váži 70 ton, oproti 46 tonám T-90. Keďže v púštnych podmienkach Blízkeho východu sa pravidelne vyskytujú prachové búrky, irackí operátori Abramsov hlásili časté chyby s turbínou tanku, čo si vyžadovalo neustále čistenie filtrov, aby sa zabránilo zastaveniu motora. Na porovnanie, turbína T-90 sa ukázala byť jednoduchšia, menšia, lacnejšia a predovšetkým spoľahlivejšia.

HSP, 19. 6. 2018, Sputnik