10.1.2015 12:41:56

Prečítate si len v internete: Ja nie som Charlie

Na "Politikus" je malá úvaha k parížskym udalostiam a tá hovorí aj za mňa..., čítam v došlej internetovej pošte. A odosielateľ dalej píše: 

Inšpirovalo ma to k vlastnej úvahe. 

"Svet je ponorený do smútku a oplakáva obete - žurnalistov-karikaturistov. Je to presne ten istý svet, u ktorého žiadne emócie nevyvolala Odesa, Donbas, nedávny teroristický útok v Groznom, pri ktorom zahynulo 15 nevinných ľudí, iný v Pakistane, kde v škole zomrelo 140 detí?

Nie je to ten istý svet. Teraz zahynuli ľudia prvej kategórie, kdežto v Donbase, Odese, Čečensku, Pakistane (Sýrii, Líbyi, Jemene...) zomierajú ľudia druhej kategórie. Pre tých "civilizovaný svet" slzy nemá, nezapaľuje sviečky, neusporadúva mítingy a nekladie kvetiny k veľvyslanectvám...

Veľmi módne je nosiť na sebe nápis "Ja som Charlie". Ale kde boli títo ľudia, keď sa hrozné udalosti diali inde? Prečo teraz, keď zomrie francúzsky žurnalista je svet "hore nohami" a prečo nebol, keď na Donbase či v Kyjeve vraždili (a stále vraždia) ruských novinárov - skutočných vojnových spravodajcov a nie (podľa môjho) pochybných karikaturistov, ktorí sa dokázali vysmiať aj teroristickému útoku v moskovskom metre?

Každá takáto smrť je oplakávaniahodná - tak prečo?

Prečo svet rovnako ostro neodsúdil ukrajinských vrahov ruských novinárov? Prečo tie výbuchmi roztrhané deti na Donbase? "Civilizovaný svet" reaguje len mediálne vyvolanými emóciami - čiže na koho sa ukáže, že sa má oplakávať, tak ten je oplakávaný?

Je mi z toho naozaj zle - Ja nie som Charlie!"



Pôvodný materiál:  http://politikus.ru/events/39925-zhertvy-v-parizhe-i-v-odesse-pochemu-mir-reagiruet-po-raznomu.html

internet