02.1.2021 10:59:22

Prechádzky sviatočnou vianočnou Moskvou (3.)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Miloš Zverina)


A znova sme na malej prechádzke vianočno-novoročnou Moskvou. Zisťujeme, ako tam oslavujú Vianoce a príchod Nového roka. Rôzne zaujímavé podujatia sa konajú vo všetkých lokalitách Moskvy a aj ľudová veselica v okolí Kremľa na Červenom námestí, kde zábava trvá 24 hodín denne a novoročnú noc sa dá stráviť pri hlavnom stromčeku. (slovenskaiskra.sk)Ako sme včera uviedli, vo vianočno-novoročnom období v Moskve organizujú mnoho zábavných podujatí pre deti a celé rodiny. Nezabúdajú však ani na staršiu časť obyvateľstva, pre ktorú pripravujú rôzne divadelné predstavenia – od obľúbených klasických diel po moderné novinky, rôzne novoročné šou, koncerty, vystúpenia humoristov, cirkusantov, spevákov, kapiel, diskotéky na každý vkus, na ktorých znejú hity 60. – 70. a 80. – 90. rokov, zo začiatku tohto storočia aj najnovšie piesne. A všetko sa to odohráva v nádherne vyzdobenej Moskve (VIDEO č. 1. - klikni sem).

Spomenieme zopár noviniek, ktoré umelci pripravili pre divákov. Napríklad olympijská šampiónka, majsterka sveta a Európy v krasokorčuľovaní Tatiana Navková (ktorá je aj manželkou hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina – Dmitrija Peskova) stvárňuje hlavnú úlohu v ľadovej šou – muzikáli Purpurový kvietok na motívy známej rozprávky. V tomto predstavení sa prezentujú mnohí známi krasokorčuliari z celého sveta. V Kremeľskom paláci sa uskutoční tradičný novoročný koncert, na ktorom svoje majstrovstvo predvedú najlepší ruskí speváci. A my sa znova prejdeme vianočnými ulicami Moskvy (VIDEO č. 2. - klikni tu).

Na tradičný novoročný koncert pozve divákov Prvý kanál a stanica Rusko-1 ruskej verejnoprávnej televízie, mnohé ďalšie televízne stanice uvedú veselé šou a diskotéky, zopakujú staršie obľúbené filmy a prezentujú filmové novinky. Tradične sa budú konať aj vystúpenia mnohých obľúbených ruských humoristov, ako napríklad Petrosjan-šou, Krivé zrkadlo atď. Uskutoční sa aj v Rusku obľúbený Novoročný festival humoru, ktorý sa bude konať v Kremeľskom paláci. Sviatočnú atmosféru v ruskej metropole podporujú aj nádherné novoročné dekorácie, ktoré skrášľujú ulice vo všetkých jej lokalitách (VIDEO č. 3. - klikni sem).

Na svoje si prídu aj milovníci opery a baletu. Mnohé divadlá zopakujú obľúbené predstavenia klasických opier a baletov – väčšinou s rozprávkovou, vianočnou a novoročnou tematikou. Diváci uvidia mnohé originálne vystúpenia ako šou dvojičiek, festival paródií, spoločné vystúpenia hudobných hviezd a humoristov atď. V Dome kino svoj herecký talent predvedú mnohí populárni, ale aj mladí herci. A v celom meste bude panovať nádherná novoročná atmosféra (VIDEO č. 4. - klikni tu).

Ruský národný orchester vystúpi s koncertom v novoročnú noc v novej koncertnej sále Zarjadie v okolí Kremľa. Novoročný ples sa bude konať v Kremeľskom paláci. Popritom Moskovčania a hostia ruskej metropoly môžu nakupovať novoročné darčeky pre svojich blízkych (je to ruská tradícia) aj v obľúbených obchodných domoch GUM a Detský svet (Detskij mir) (VIDEO č. 5. - klikni sem).

Už v novembri v Moskve otvorili takmer 100 veľkých klzísk. Sú prakticky v každej moskovskej štvrti. Nechýbajú ani v jednom väčšom parku alebo výstavisku. Najviac si Moskovčania obľúbili veselý GUM-katok (klzisko), romantickú a útulnú ľadovú plochu v Sade Ermitáž, jedno z najväčších klzísk – na Výstavisku výdobytkov národného hospodárstva aj v Parku Gorkého a v Parku Sokoľniky (VIDEO č. 6. - klikni tu).

Nebude chýbať ani tradičný novoročný ohňostroj. Ako vždy, posledných 5 minút roka budú venované televíznemu vystúpeniu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý zhrnie výsledky odchádzajúceho roka a zablahoželá všetkým obyvateľom krajiny šťastie a zdravie v novom roku. Hneď po tom, ako hlavné hodiny Ruska – na Spaskej veži Kremľa odbijú polnoc, vypukne krásny, hlučný a pestrofarebný novoročný ohňostroj. Taký bol, napríklad, vlani (VIDEO č. 7. - klikni sem).

Moskovský novoročný ohňostroj má aj svoje zaujímavé „zákony“. Napríklad, o polnoci prehrmí prvý – v okolí Červeného námestia, Kremľa a Veľkého Moskvoreckého mostu. Avšak ďalší ohňostroj, a to vo všetkých lokalitách Moskvy, odštartuje o jednej v noci. Prečo? Pretože v tom momente Nový rok príde už na celé územie Ruska – od pobrežia Tichého oceánu, Kamčatky, Sachalinu a Vladivostoku až po Kaliningrad, ktorý sa nachádza na samotnom západe krajiny. Nočnú oblohu vtedy rozžiari približne 50-tisíc sálv pestrofarebného ohňostroja. Tak to vyzeralo pred dvoma rokmi a približne rovnako to bude hrmieť a žiariť aj teraz (VIDEO č. 8. - klikni tu).

V Rusku môžu oslavovať príchod Nového roku aj desaťkrát. Je tam jedenásť časových pásiem a rozdiel medzi Kamčatským a Kaliningradským pásmom je desať hodín. Moskva má deväťhodinový rozdiel s Kamčatským pásmom a hodinový s Kaliningradským. V súčasnosti má Slovensko dvojhodinový rozdiel s Moskvou. A zasa pre zaujímavosť. Nový rok prichádza do ruskej Kamčatky, keď je na Slovensku 13 hodín, do Moskvy a celého Bieloruska, keď u nás je 22 hodín, a do Kaliningradu a celej Ukrajiny, keď je na Slovensku 23 hodín, čiže o hodinu skôr ako u nás.


Pozn. red. SRS: Pán Paľcev svoj komentár uverejnil už na Silvestra. 1.1.2021 naša stránka nebola aktualizovaná, preto Vám článok prinášame až teraz.  


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)