31.12.2020 15:30:26

Prechádzky sviatočnou vianočnou Moskvou (2.)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Miloš Zverina)


Včera sme sa vybrali na malú prechádzku vianočno-novoročnou Moskvou, aby sme sa dozvedeli, ako tohtoročné vianočné a novoročné sviatky oslavujú v Rusku, najmä v uliciach ruskej metropoly, aj napriek pandémii koronavírusu, viacerým obmedzeniam a opatreniam. (slovenskaiskra.sk)V ruskom hlavnom meste sa napriek týmto komplikáciám koná veľké množstvo zábavných podujatí prevažne pre deti. Najpopulárnejšími a najnavštevovanejšími sú rôzne tradičné ruské vianočné a silvestrovské podujatia, ktoré v Rusku jednoducho nazývajú „ёлки” (stromčeky).

Konajú sa predstavenia bábkových a detsko-mládežníckych divadiel, veľkých aj menších divadiel, vystúpenia známych a populárnych divadelných a filmových hercov, humoristov a cirkusantov, usporadúvajú sa rôzne ľadové šou, koncerty a detské diskotéky, festivaly, veselé súťaže a pod. V týchto dňoch sú v uliciach Moskvy milióny zabávajúcich sa ľudí. No a takto v súčasnosti vyzerá vianočná Moskva (VIDEO č. 1. - klikni sem).

Prakticky každé dieťa, ale aj dospelí snívajú o tom, aby sa celý december a prvá polovica januára premenili na skutočný rozprávkový sen. Takmer poldruha mesiaca pokračuje toto nádherné, príjemné a veselé obdobie. Tieto dni sú jednými z najobľúbenejších pre všetky ruské deti. Vianočné a novoročné sviatky majú veľmi rady, a to aj napriek tomu, že sa nekonajú v tých najteplejších dňoch v roku. Ale v Rusku sú zvyknutí na mrazy. Na druhej strane – stromčeky, veselé predstavenia, kopa zábavy, darčeky – to je ozajstný „detský raj“ (VIDEO č. 2. - klikni tu).

Ruská metropola je aj v týchto dňoch skutočným hlavným mestom gigantickej krajiny pre neskutočné množstvo zaujímavých podujatí, ktoré prostredníctvom televízie a sociálnych sietí sledujú milióny divákov nielen v tejto krajine, ale aj v zahraničí. Prirodzene, tisíce podujatí sa konajú aj na celom území „nekonečného“ Ruska. Pestrofarebnými svetlami sa v tomto období rozsvietili centrálne ulice Moskvy – je to ozaj úžasný pohľad (VIDEO č. 3. - klikni sem).

Všetky ulice sa v tomto období premenia na rozprávkové kráľovstvo plné žiariacich svetiel, hudby, zábavy a radosti. Vianočné predstavenia a novoročné podujatia sa konajú vo viacerých stánkoch kultúry, na štadiónoch, námestiach, v parkoch a v týchto dňoch všetky deti majú možnosť stretnúť sa s obľúbenými rozprávkovými a filmovými hrdinami, Dedom Mrázom a Shehuročkou. Každý určite dostane pekný darček. Nik nezostane osamotený a smutný (VIDEO č. 4. - klikni tu).

Známe filmové štúdio Mosfiľm pri príležitosti 95. výročia svojho vzniku v priebehu sviatočných dní organizuje pre deti predstavenie o zázračných hračkách zavesených na stromčeku. V tomto predstavení je veľa kúziel, filmových efektov, hrdinovia prekonávajú ťažké prekážky, ale všetko sa šťastne skončí a po predstavení deti dostanú aj darčeky. No a tak to vyzerá na jednom z najväčších klzísk v Moskve – na Výstave výdobytkov národného hospodárstva, kde sa tiež koná množstvo veselých predstavení a zábavných súťaží (VIDEO č. 5. - klikni sem).

Slávny ruský krasokorčuliar, niekoľkonásobný olympijský šampión, majster sveta a Európy Jevgenij Pľuščenko, ktorý veľakrát vystupoval aj na Slovensku, a jeho manželka, moderátorka, hudobná producentka a podnikateľka Jana Rudkovskaja v tomto roku pripravili pre deti, ale aj dospelých divákov prekrásnu sviatočnú ľadovú šou podľa motívov slávneho baletu Labutie jazero. Prekvapí špeciálnymi efektmi, ktoré „nastražili“ autori predstavenia. Diváci, ktorí sa budú ponáhľať na ľadovú šou, budú prechádzať nádherne vyzdobenými ulicami vianočnej Moskvy (VIDEO č. 6. - klikni tu).

Známi cirkusoví majstri, bratia Zapašní pripravili novú novoročnú šou. Je to svojrázna čiastočne rozprávková, trochu mystická história, s prvkami mágie, prikrášlená zaujímavými dekoráciami, efektnými divadelnými kostýmami, pyrotechnickými, laserovými a svetelnými efektmi a, prirodzene, majstrovskými trikmi cirkusových hercov. Vo všetkých lokalitách Moskvy sa konajú vianočné a novoročné predstavenia a jej ulice sú v týchto dňoch naozaj prekrásne (VIDEO č. 7. - klikni sem).


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)