30.12.2020 19:07:00

Prechádzky sviatočnou vianočnou Moskvou (1.)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Miloš Zverina)


Tohtoročné vianočné sviatky sú, bohužiaľ, iné ako pred rokmi. Príčiny vysvetľovať netreba. V niektorých krajinách sú obmedzenia, zákazy a lockdowny pre protipandemické opatrenia tvrdšie, inde sú jemnejšie. Aká je situácia u nás a v okolitých štátoch, dobre poznáme.

Dnes a v nasledujúcich dňoch si však trochu posvietime na to, ako tohtoročné vianočné a novoročné sviatky oslavujú v Rusku, presnejšie, v samotnej metropole. V priebehu štyroch dní si urobíme malú prechádzku vianočno-novoročnou Moskvou, pozrieme sa, ako to vyzerá v moskovských uliciach a ako sa darí tamojším ľuďom… (slovenskaiskra.sk)Našu prechádzku spestríme niekoľkými videami z týchto dní a troma videami z vlaňajšieho obdobia. Ako sa hovorí, radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, teda v našom prípade – si prečítať… Porozprávame sa o tom, čo všetko Moskovčania a návštevníci ruského hlavného mesta zažívajú, a čo, bohužiaľ, pre pandémiu na rozdiel od minulých rokov neuvidia. Pandémia ovplyvnila aj program vianočných a novoročných slávností a mnohopočetných podujatí.

Vedenie Moskvy však urobilo všetko preto, aby obyvatelia či návštevníci čo najmenej pocítili negatívny vplyv pandémie a s ňou súvisiace obmedzenia. Podujatia, predovšetkým pre deti, ale aj iné, sa uskutočnia, aj keď s menším počtom účastníkov a s dodržaním viacerých bezpečnostných opatrení. V úvode si na chvíľku spomenieme na to, ako vyzerala vianočná Moskva vlani pred pandémiou (VIDEO č. 1. - klikni sem).

Ani v tomto roku nechýbal hlavný vianočný stromček, ktorý už tradične umiestnili na Sobornom námestí v centre moskovského Kremľa (VIDEO č. 2. - klikni tu). Stromček priviezli presne tri týždne pred Silvestrom. Vybrali ho v Borodinskom lesnom hospodárstve v Moskovskej oblasti. Jeho výška je 25 metrov, priemer 60 centimetrov a rozpätie spodných haluzí je 10 metrov.

Ďalší stromček, ktorý je veľmi populárny medzi Moskovčanmi a návštevníkmi ruského hlavného mesta, bol tradične umiestnený na Manežnom námestí, ktoré tvorí svojráznu hlavnú bránu do Kremľa a Červeného námestia. Nachádza sa v centre Vianočného mestečka s množstvom stánkov, okolo ktorých sa vždy premlelo veľa ľudí. Tento rok je to o čosi skromnejšie (VIDEO č. 3. - klikni sem).

Prezradíme vám „veľké moskovské tajomstvo“. Každé mesto či obec má svoje zvláštne čaro, je niečím zaujímavé a príťažlivé. Aj Moskva je opradená pozoruhodnými a čarovnými vlastnosťami, ale teraz vám priblížime tú, ktorá ju odlišuje prakticky od všetkých ostatných miest na svete. Drvivá väčšina z nich má veľmi podobnú „štruktúru“: historické centrum, kde sú sústredené najvzácnejšie pamiatky a zaujímavosti, a zostatok je mesto s jeho bežnými ulicami, domami i priestranstvami. Moskva má však svoj unikátny „charakter“ a je zvláštna práve tým, že má nielen nádherné a jedinečné historické centrum, ale navyše aj obrovské množstvo krásnych a zaujímavých lokalít po celom meste (VIDEO č. 4. - klikni tu).

Veľakrát sme s kamarátmi pre “nováčikov”, ktorí boli v Moskve prvýkrát, urobili „kvíz“: aby sa presvedčili, že sa v Moskve nájde úplne všade niečo zaujímavé, mohli ukázať na mape hociktorú lokalitu. Potom sme sa tam vybrali a zistilo sa, že ich tam čakalo veľa milých prekvapení. V Moskve stačí vystúpiť na hociktorej stanici metra, ktorá je na každom kroku, a ohromia vás napríklad historické budovy, pomníky, múzeá, parky, svojrázne skanzeny a mnoho iných pozoruhodností. Rovnako Moskva je vždy sviatočne vyzdobená nielen v centre, ale vo všetkých jej lokalitách (VIDEO č. 5. - klikni sem).

V priebehu sviatočných dní rôzne štvrte Moskvy akoby medzi sebou súťažili. Ktorá lepšie, pestrejšie či žiarivejšie vyzdobí svoje územie, vytvorí skutočnú, fantastickú a nádhernú rozprávku – pre deti a dospelých, pre všetkých… Počas vianočných a napríklad aj veľkonočných sviatkov Moskvu začínajú vyzdobovať a skrášľovať ako prví na svete a túto sviatočnú slávnostnú výzdobu odstraňujú ako jedni z posledných. V uliciach Moskvy teda sviatočné dni určite trvajú najdlhšie na svete…

Zajtra v našej prechádzke vianočnými ulicami Moskvy budeme pokračovať a pozrieme sa, čo sa deje vo viacerých lokalitách ruskej metropoly.


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)