04.8.2012 10:55:06

Právna ochrana zbraní od nelegálnych kópií

Predseda ruskej vlády V. Putin požaduje zosilnenie právnej ochrany ruských výrobcov zbraní a aktivizovanie boja s produkciou falzifikátov na svetových trhoch zbraní.
Hovoriac o trhu zbraní s ministrom priemyslu a obchodu Viktorom Christenkom V. Putin zvýraznil, že tu nejde len o biznis, ale aj o nie nevýznamný nástroj vonkajšej politiky.
Ešte predtým predstaviteľ ruského Rosoboronexportu A. Isajkin oznámil, že asi polovica zo 100 miliónov automatov Kalašnikova vo svete sú falzifikáty. Jedinou krajinou, ktorá má na ne licenciu je Čína. Ďalších približne 15 štátov a medzi nimi napr. Bulharsko, Rumunsko a Egypt vyrábajú tieto samopaly neoprávnene.
Vo svete sa okrem toho falšujú ruské granátomety, delostrelecká munícia ...
Keď V. Putin hovoril o perspektívach tak uviedol až prekvapujúci fakt, že súčasná ruská vojensko-technická spolupráca sa dotýka asi 85 krajín sveta. V najbližších rokoch sa Rusko chystá každoročne exportovať zbrane v hodnote 9 – 10 mld dolárov. Pričom ešte v roku 2000 to bolo len 3,7 mld dolárov. Najperspektívnejšie sú podľa premiéra objednávky z oblasti vojenského letectva (asi 50 percent z celkového objemu vývozu), PVO, námornej techniky a výzbroje pozemných vojsk.
Podľa ITAR-TASS, 15. 2. 2010