„Unáhlené začlenenie bývalých sovietskych satelitov – pobaltských štátov, Maďarska, Poľska, Česka, Slovenska – do zostavy NATO bolo chybou“, - uvádza Russia Today slová bývalého šéfa Pentagonu, ktorý k tomu dodáva. „Tento proces mal byť pomalší. Americká dohoda s vládami Rumunska a Bulharska o rotácii vojakov cestou ich základní, bola zbytočnou provokáciou“.
Robert Gates sa tiež nazdáva, že „pokus pozvať do NATO Gruzínska a Ukrajinu bol prehnaný“. „Korene ruského impéria pochádzajú od Kyjeva, takže toto bolo kolosálnou provokáciou“, - píše.
„Sú Európania, nehovoriac o Američanoch, pripravení posielať svojich synov a dcéry brániť Gruzínsko alebo Ukrajinu? Ťažko. Čiže rozširovanie NATO nebolo príliš premyslenou vojenskou povinnosťou, bol skôr politickým aktom, ktorý podkopal ciele aliancie a nezodpovedne ignoroval to, čo Rusi považovali za svoje životne dôležité záujmy“, -dodal politik.
Robert Gates je vzdelaním sovietológ a straníckou príslušnosťou republikánec, ktorý spolupracoval so štyrmi americkými prezidentmi. „Podľa jeho názoru od tých čias, ako opustil prezidentský post J. Bush starší v roku 1993, „vzťahy s Ruskom trpeli od nekompetentného riadenia“.
„Nadutosť amerických úradníkov, vedcov, podnikateľov a politikov, ktorí nariaďovali Rusom, ako majú riešiť svoje vnútorné a zahraničné záležitosti, dospela do hlbokého a dlhodobého odcudzenia a zatvrdenia“, - píše Gates.
Bývalý minister urobil okrem toho ešte jedno senzačné vyhlásenie. Že to boli práve USA, ktoré zachránili KĽDR od tvrdej vojenskej odvety zo strany Južnej Kórey.
V knihe „Dlh: spomienky ministra obrany na vojne“ (voľný preklad) Gates okrem popisuje vývoj situácie a uvádza, že „Nakoniec Južná Kórea odvetila len delostreleckým úderom na batérie KĽDR, z ktorých sa incident začal“.
Podľa vz.ru, 15. január 2014