26.9.2013 06:09:28

Pozvánka na festival srbského dokumentárneho filmu

V piatok 27. septembra 2013 sa v Trnave (v Malej synagoge, ul. Haulikova 3) o 19.30 hod. uskutočnia projekcie srbských dokumentárnych filmov. Pre všetkých záujemcov je vstup voľný. Filmy sú premietané so slovenskými titulkami.

 

 


 

Organizátorm festivalu sú:

Srbské kultúrno – informačné centrum, Spolok Srbov na Slovensku,  MAX gallery, mesto Trnava, Karlovačka manifestácia „Filmsko bdenje duše“  Združenie filmových a TV pracovníkov Vojvodiny z Nového Sadu, PP Fix fókus z Belehradu, RTV Novi Sad.

Riaditelia festivalu sú: Stane Ribič, Miroslav Bata Petrovič, Srdjan Iljič.

Záštitu nad podujatím prevzali: Veľvyslanectvo Srbskej republiky v SR a primátor mesta Trnava Vladimír Butko.


Do festivalového programu boli zaradené:

Deti nesmrteľnosti: dokument o najhroznejšej udalosti v moderných srbských dejinách, o šajkášskej a novosadskej razii, ktorú vykonali maďarskí fašisti v roku 1942.

Film autentickým spôsobom, prostredníctvom otrasných svedectiev očitých svedkov a historickej dokumentaristiky naplno oživuje tento príšerný masový zločin, ktorého obeťou bolo vyše dvanásťtisíc nevinných ľudí, žien a detí, a to len preto, že boli inej viery a národnosti.

Denník vojnového chirurga: dokument podľa rovnomennej knihy vojnového chirurga Miodraga Laziča.

Neskoré leto: Na obrazoch Momčila Macanoviča akoby všetko skamenelo. Dokumentárna esej sprevádzatúto poetiku aj "živými" zábermi.

Cesta lásky: Z obsahu - Stretli sa dvaja pustovníci: mních a vlk. Spriatelili sa a teraz sa kamarátia, aby takto zmiernili svoju osamelosť.

 


 

Spolok Srbov na Slovensku