15.3.2020 12:05:21

Porošenko 2: Volodymyr Zelensky napreduje v šľapajách svojho predchodcu. Podpísal zákon o zákaze vyučovania v jazykoch národnostných menšín

Prezident Ukrajiny
Prezident Ukrajiny
(foto: SITA/AP/Ukrainian Presidential Press Office)


Viaceré média a opoziční politici tvrdia, že súčasný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kopíruje kroky svojho predchodcu a napreduje presne v jeho šľapajach. Pred víkendom tieto konštatácie znova zaplnili stránky niektorých ukrajinských novín: Volodymyr Zelenskyj podpísal návrh zákona „O úplnom všeobecnom strednom vzdelaní“, ktorý fakticky likviduje školy národnostných menšín. (HSP)Informácie o tom, že prezident podpísal návrh zákona, zverejnilo na svojom portáli ministerstvo vzdelávania a vedy Ukrajiny. Stav sa kardinálne zmení v septembri tohto roku, keď začne platiť zákon a v tejto súvislosti fakticky zlikvidujú všetky školy národnostných menšín a všetky jazyky, okrem ukrajinčiny, vymiznú z domácich škôl.

Zelenskyj daný zákon schválil, aj keď pred voľbami sľuboval, že žiaden podobný zákon nepodpíše a nedovolí obmedzovať ľudské práva predstaviteľov národnostných menšín. Ako je známe, sľuby sa sľubujú, ale realita je potom často iná…

„Ďakujeme prezidentovi za to, že podporil zákon – odteraz máme možnosť realizovať naplánované zmeny v školskom systéme. Tento zákon napomôže rozvíjať novú ukrajinskú školu a poskytovať nové možnosti pre našich žiakov a ich rodičov, učiteľov a úradníkov,“ citovala tlačová služba ministerstva vzdelávania a vedy Ukrajiny zástupcu ministra Ľubomíra Mandzija.

Najväčšia opozičná strana „Opozičná platforma – Za život“ tvrdo kritizovala nový zákon a konanie prezidenta a jej lídri vyhlásili, že budú bojovať za práva rodín a detí predstaviteľov národnostných menšín. Poukázali na to, že autori zákona a súčasná vládna garnitúra chcú poškodiť práva predovšetkým ruskojazyčnej menšiny, ktorá je bezkonkurenčne najväčšou na Ukrajine. Zdôraznili, že sa obrátia na Ústavný súd.

„Sme presvedčení, že tento zákon porušujúci ľudské práva a urážajúci ľudskú dôstojnosť bude rovnako odmietnutý, ako aj ďalší zákonodarný „odpad“, ktorý vyprodukovalo súčasné vedenie krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení „Opozičnej platformy – Za život“, ktoré bolo zverejnené na portáli tejto strany.

Domáce média pripomenuli v tejto súvislosti, že Najvyššia rada 16. januára, porušujúc znenie súčasnej ústavy krajiny, schválila narýchlo pripravený zákon o strednom vzdelaní, v súlade s ktorým deti predstaviteľov národnostných menšín od 5. triedy budú študovať v ukrajinčine najmenej 80 percent školských predmetov. Všetky programy vyučovania v jazykoch národnostných menšín boli zrušené.

Eugen Rusnák (HSP)