13.4.2016 07:27:49

Poradca Avakova: Ukrajina môže v máji stratiť Odesu

 

Poradca ukrajinského ministra vnútra Stanislav Rečinskij vyhlásil, že štát, ktorý sa zaoberá novou vládou, môže cez májové sviatky stratiť Odesu.

 

„1., 2., 9. máj sú už veľmi blízko. Tento víkend sa už uskutočnila repetícia. Netreba sa spoliehať na predstih. Odeský náčelník rady bezpečnosti sa viac stará o škriepky so Saakašvilim. Gubernátora v oblasti fakticky niet, primátor je z vaty, Pridnestrovsko je blízko... V Kyjeve je fakticky kolaps moci. Ideálny čas pre nepriateľa“, napísal Rečinský na Facobook.

Dňa 10. apríla sa oznamovalo, že polícia Odesy po neveľkých zrážkach v Aleji slávy prekazila omnoho väčšie zrážky medzi proukrajinskými a proruskými aktivistami.  

Pre Odesu sú májové sviatky veľmi významné. Pripomeňme si, že 2. mája 2014 v Odese počas zrážky futbalových fanúšikov s radikálmi „Pravého sektoru“ boli stúpenci federalizácie nútení ukryť sa v miestnom Dome odborov na čo ukrajinskí radikáli podpálili budovu a tých, kto sa snažil zachrániť od ohňa ostreľovali a dorážali pálkami a kameňmi. Výsledkom toho bolo 48 mŕtvych.

Vyšetrovaním sa zistilo, že na mieste požiaru boli nájdené stopy chloroformu, ktorý údajne zapríčinil smrť 32 ľudí. Šesť ľudí zahynulo od palných rán, 10 vypadlo z okien keď utekali pred plameňmi.

Príznačným pre Slovensko bolo, že mlčala o tom naša diplomacia i odbory.  

 

S využitím vz.ru, 12. 4. 2016