10.1.2020 12:25:49

Pompeo priznal: USA nemali konkrétne informácie o príprave útokov Solajmáního

Šéf americkej diplomacie
Šéf americkej diplomacie
(foto: AP Photo/ Evan Vucci)


Americký minister zahraničia Mike Pompeo priznal, že tajné služby Spojených štátov amerických nemali presné informácie o „plánoch“ iránskeho generála Kásema Solejmáního na útoky proti USA. Pompeo to uviedol v rozhovore pre Fox News. (HSP)


Americký minister zahraničia Mike Pompeo na otázku odpovedal, že hoci USA nevedeli kedy a kde, ale hrozba bola podľa nich reálna.

 „Neexistujú žiadne pochybnosti, že to bola celá séria valiacich sa útokov. Nevieme presne kedy a nevieme presne kde. Ale bolo to reálne,“ uviedol americký minister Pompeo v rozhovore pre Fox News.

 

Vyostrenie situácie na Blízkom východe a vražda Solejmáního

Koncom decembra minulého roka zaútočili americké sily na šiitske zariadenie Katáib Hizballáhu v Sýrii a Iraku. Pentagon uviedol, že išlo o reakciu na útok na skupinu na irackej základni blízko mesta Kirkúk.

Následne prívrženci daného hnutia zaútočili na americké veľvyslanectvo v Bagdade.

V piatok v noci na 3. januára vykonali USA na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdadského letiska v Iraku, v dôsledku ktorého zahynul veliteľ jednotiek Kuds, generál Kásem Solejmání, a ďalších jedenásť ľudí vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených činiteľov šiitskej domobrany Iraku.

 Iracké ministerstvo zahraničia označilo incident za porušenie suverenity krajiny. Parlament Iraku potom hlasoval za stiahnutie amerického kontingentu, ale americký prezident Donald Trump hrozil sankciami, ak bude Bagdad požadovať stiahnutie vojsk.

 V Iráne označili tento akt za zločin. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uviedli, že sa Irán pomstí Spojeným štátom. Tiež minister obrany Amir Hatami sľúbil „drvivú reakciu“ na smrť vojenského veliteľa.

 Trump tiež dodal, že je po zabití iránskeho generála Solajmáního pripravený na ďalšie akcie proti Iránu.

 „Pokiaľ bude Američanom niekde hroziť nebezpečenstvo, definovali sme naše ciele a ja som pripravený podniknúť všetky potrebné opatrenia. Týka sa to predovšetkým Iránu,“ vyhlásil Trump počas svojho nedávneho televízneho prejavu.

 Vraždu Solajmáního odsúdili v Bagdade, Damasku aj v Ankare. Ruské ministerstvo zahraničia označilo akcie Washingtonu za „dobrodružný krok“, ktorý povedie k eskalácii napätia v celom regióne.

HSP