04.8.2012 10:55:06

Poľský poslanec sa ospravedlnil Rusku

Artur Gurský zo strany „Právo a solidarita“, ktorý obvinil Rusko zo zatajovania informácií o úmrtí prezidenta Lecha Kaczinského, sa za tieto svoje slová ospravedlnil.

Protirečivé vyhlásenia ohľadne katastrofy pod Smolenskom poskytol novinám „Nasz Dziennik“ (z 12. apríla 2010). Okrem iného sa v nich uvádzalo, že „Rusi Poliakom klamú“.
- Všetky oznamy, ktoré ruská strana oficiálne odovzdávala, boli kontrolované špeciálnymi službami. Okrem toho Rusi spustili cez propagandistickú mašinu svoju verziu vzniknutého. Chytili sa jej médiá, ktorým táto verzia vyhovuje“, povedal Gurský.
Neskoršie sa za tento svoj rozhovor ospravedlnil. V Poľsku novinám „Nasz Dziennik“ a v Rusku „Novým Izvestiam“.
- Veľmi vás prosím, skúste ma pochopiť. Toto interview som poskytol len niekoľko hodín po prvej zvesti o tragédii. Bol som v hlbokom šoku“, povedal poslanec a dodal, že v danej chvíli reagoval pod vplyvom emócií keďže ešte nepoznal podrobnosti havárie.
Prečo však interview neodvolal hneď ako sa spamätal, naskytá sa otázka. A kým doteraz Artur Gurský reagoval ako človek, ďalej sa vyjadril už ako bezcitný politik. Následné udalosti úmrtia prezidenta Kaczinského ho vraj tak zamestnali, že na tento rozhovor proste zabudol.
- V opačnom prípade by som ho určite odvolal, ubezpečoval
V. Mikunda podľa lenta.ru, 14. apríl 2010