13.3.2020 12:17:05

Poľský minister zahraničia uznal rozhodujúcu úlohu ZSSR vo víťazstve nad fašizmom

Poľský minister zahraničných vecí
Poľský minister zahraničných vecí
(foto: zdroj:TASR-Jakub Kotian)


Sovietsky zväz zohral hlavnú úlohu vo víťazstve nad fašizmom, uviedol poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz v interview pre ruskú tlačovú agentúru RBK. Diplomat zdôraznil, že Varšava je solidárna s postojom Moskvy ohľadom vkladu ZSSR k ukončeniu vojny. (HSP)Uznávame obrovskú, dokonca hlavnú úlohu Sovietskeho zväzu vo víťazstve nad fašistickým Nemeckom, rovnako ako obrovské obete jeho národov, povedal.

Czaputowicz pritom nesúhlasil s názorom poľských politikov, ktorí obviňujú Moskvu zo začatia vojny na rovnakej úrovni s Hitlerom, ale vyhlásil, že za útok Nemecka na Poľsko nesie do určitej miery zodpovednosť ZSSR.

Jednoducho povedané, išlo o Hitlerovu dohodu so Stalinom, na základe ktorej ZSSR zaútočil 17. septembra na územie Poľska. Pre nás sú tieto veci očividné, ale ruská spoločnosť si ich tak úplne neuvedomuje,cituje ho RBK.

Podľa názoru Czaputowicza začala vojna v roku 1939 po tom, čo Nemecko, a potom údajne Sovietsky zväz napadli Poľsko.

Varšava často znižuje podiel ZSSR na víťazstve nad nacizmom alebo dokonca obviňuje Moskvu z rozpútania vojny. Napríklad, začiatkom roka poľský Sejm prijal uznesenie ukladajúce Sovietskemu zväzu zodpovednosť za udalosti v rokoch 1939-1941 spolu s hitlerovským Nemeckom. Poľský námestník ministra zahraničia Pavel Jablonski navyše hovoril o bezpodmienečnom práve“ Varšavy na finančnú kompenzáciu zo strany RF za škody spôsobené počas druhej svetovej vojny.

O mesiac neskôr poľský veľvyslanec v Berlíne Andrzej Przyłębski vyhlásil, že rozhodujúci podiel na ukončení vojny nemala Moskva, ale západní spojenci. ZSSR podľa veľvyslanca údajne najviac profitoval z víťazstva nad Hitlerom, lebo okupoval a podrobil si rad štátov.

Hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharovová vyhlásila, že skutoční vinníci vojny boli uvedení v norimberskom procese a postavenie Varšavy iba ukazuje, ako ideológia víťazí nad pravdou. V komentári k slovám Przyłębského hovorkyňa uviedla, že si poľské úrady zahrávajú.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že varšavské pokusy urobiť zo ZSSR vinníka vypuknutia vojny neprijateľné a neperspektívne.

 

Wałęsa vyzval Rusko a Poľsko uzavreli mier

Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa prehovoril v rozhovore pre RT o vzťahoch medzi Poľskom a Ruskom. Uviedol, že epocha rozdelenia hraníc dávno uplynula a, že štáty musia uzavrieť mier.

Dnes žijeme v úplne inej ére. V ére technológie, globalizácie, informácií. Povedal by som, že teraz žijeme v ére reči, v ére diskusie. Existujú úplne iné riešenia. Potrebujeme zmier s Ruskom,povedal Wałęsa.

 

 

HSP