04.8.2012 10:55:06

Poľské veľvyslanectvo obkolesené kvetmi a sviečkami Moskovčanov

„Táto tragédia nás zblíži hoci i tak sme si veľmi blízki“, hovorí Rus poľského pôvodu. „Ľudia, poponáhľajme sa milovať jeden druhého pretože tak rýchlo odchádzame“ vidieť nápis v poľštine.
Letecká katastrofa pod Smolenskom si vyžiadala život nielen poľského prezidentského páru, ale aj veľkej časti poľskej politickej, vojenskej i cirkevnej elity putujúcej do Katyne na miesto pamiatky zavraždených poľských vojakov.
Už na dnes pondelok 12. apríla je prezidentom Medvedevom v Rusku vyhlásený deň smútku, Poľsko má vyhlásený sedemdňový smútok a Slovenská republika by mala vyhlásiť deň smútku na deň poslednej rozlúčky s poľským prezidentom Lechom Kaczinským.
x x x
Telesné pozostatky zosnulých boli najskôr prevezené na identifikačnú expertízu priamo do Moskvy nakoľko nikde inde v blízkosti tragédie nie sú vybavení technikou na analýzu DNK. Priamo na mieste pracovalo 37 vyšetrovateľov a vyše 40 súdnych lekárov. V Moskve i v Smolensku je v pohotovosti množstvo psychiatrov pripravených pomôcť cestujúcim sem smútiacim pozostalým príbuzným a priateľom.
Podľa ruskej i našej tlače –vmi-, 12. apríl 2010