24.1.2017 15:09:15

Poliaci sú nemilo prekvapení rozvíjajúcimi sa vzťahmi Trumpa s Ruskom

Mária Bucharovová na portáli politikus sa zaoberala nervozitou na poľskej politickej scéne, ktorá súvisí s rozvíjajúcimi sa vzťahmi Ruska a USA.

Poliaci momentálne uvažujú nad tým, čo môžu od Donalda Trumpa očakávať. Opätovne sa medzi poľskou politickou elitou, ktorá je presvedčená o svojej výnimočnosti a nesmiernom význame Poľska, začínajú objavovať úvahy nad tým, či sa USA a Rusko náhodou nerozhodli rozdeliť si Poľsko medzi sebou. Poľskí politici akosi nedokážu prijať skutočnosť, že Rusku a USA môže byť Poľsko ľahostajné, pretože riešia skutočne dôležité záležitosti a že len Poliaci sami preceňujú svoj význam v európskej i svetovej politike. A tak sa momentálne vo svete poľskej politiky cyklicky striedajú pesimistické a optimistické scenáre.

Radoslav Sikorski, bývalý minister zahraničných vecí a člen strany Občianska platforma, je napríklad presvedčený, že americkí výsadkári v Poľsku sú bezpečnostnou garanciou pred ohrozením hrozbou strany Ruska a že Poľsko musí uviesť do bojovej pohotovosti základňu protivzdušnej obrany v Redzikowe. Momentálne je však postojom a krokmi Donalda Trumpa relatívne zaskočený, Trumpove kroky a vyjadrenia sa totiž výrazne odlišujú od Obamových.

Jaroslav Kaczynski zo strany “Právo a spravodlivosť” očakáva zlepšovanie vzťahov medzi USA a Poľskom. Upiera pohľad okrem iného aj na zavedenie bezvízového styku USA a Poľska a dúfa, že USA budú Poľsku nápomocné pri riešení leteckej katastrofy Tu-154, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a členovia poľskej vlády. Jaroslav Kaczynski dúfa, že sa mu podarí získať zvyšky lietadla, ktoré padlo pri Smolensku.

Niektorí poľskí žurnalisti a politici preceňujú význam Poľska a tvrdia, že “Trump si bude musieť vybrať medzi Poľskom a Ruskom”. Poľským marginálom pravdepodobne akosi nedochádza, že detsky zvyšujú svoj rating, keď sa porovnávajú s jadrovou veľmocou Ruskom (ešte aj Severná Kórea má o 1 atómovú raketu viac ako Poľsko) a tvrdia, že Trump si bude musieť vybrať. Ako chcú presadiť Poliaci imperatív “Trump si bude musieť vybrať”, majú azda nejaké možnosti tlaku na prezidenta USA o ktorom vo svete nevedia?

Poľský politológ Jakub Koreiba tvrdí, že Rusi zvýšili svoju aktivitu v krajinách NATO a Poľsko, ktoré stojí na frontovej línii patrí k prioritným cieľom ruských tajných služieb. Rovnako sa cítia ohrozené aj Litva, Lotyšsko a Estónsko. Poliaci a Pobaltie si počas Obamovej administratívy zvykli na prísun peňazí, vždy keď spustili protiruskú rétoriku, momentálne to však vyzerá tak, že protiruská rétorika neznamená automaticky prísun peňazí a to je frustrujúce. Ukazuje sa, že populárna rusofóbia a špiónománia už asi ako element štátnej politiky nebude vo vzťahu k USA plnohodnotne fungovať.

Ruský politológ Alexander Butašovskij opísal neutešenú situáciu poľských a pobaltských rusofóbov. Jednoducho nemôžu uveriť skutočnosti, že by sa naozaj mohli rusko-americké vzťahy zlepšovať. Momentálne ak chcú získať peniaze, budú si musieť nájsť iného nepriateľa, čo pôjde ťažko, pretože si už privykli na neustálu argumentáciu ruskou hrozbou. Vhodnou hrozbou môže byť samozrejme ISIS, všetci však dobre vedia, že finančný obnos, ktorý sa dá mávajúc hrozbou ISIS reálne získať je naozaj zanedbateľný v porovnaní so sumami, ktorá tiekla v čase existencie Obamovej administratívy ako pomoc proti ruskej hrozbe.

Alexander Butašovskij potvrdil, že Poľsko ako malá stredoeurópska krajina so smutnými historickými skúsenosťami (delenia Poľska, hitlerovská okupácia), ktorej štátoprávna existencia sa obnovila až v roku 1918 s určitosťou veľmi citlivo vníma posuny na svetovej scéne a obáva sa rôznych “rozdelení záujmov a geopolitických sfér medzi veľmocami”, ktoré môžu poľské osudy výrazne ovplyvniť. Čoraz viac sa črtá otázka, či Poliaci náhodou nepreceňujú svoj význam a sily, keď sa tvária ako regionálna veľmoc stredoeurópskeho priestoru.

hlavnespravy.sk, 24. 1. 2017