04.8.2012 10:55:06

Pokus NATO rozhýbať v Líbyi opozíciu sa nepodaril!

Myslí si to poradca rektora Diplomatickej akadémie MZV RF a bývalý veľvyslanec v tejto severoafrickej krajine Oleg Peresypkin.
„V Líbyi nikdy neexistovala systémová opozícia a pokusy NATO rozhýbať voči Kaddáfimu vnútorné opozičné sily sa skončili neúspechom“, - povedal počas guľatého stolu pre RIA Novosti.
Podľa Peresypkina Kaddáfi vydržal všetky údery západnej koalície na jeho vládne vojská. „V NATO to pochopili a preto boli nútené požiadať o podporu Rusko. Aby sa stalo sprostredkovateľom medzi konfliktnými stranami“, dodal expert.
Peresypkin si myslí, že líbyjskí Kaddáfiho oponenti sa cítia omnoho slabší ako jeho vládnuci režim. Dôvod? Pretože Kaddáfi súhlasil s rozhovormi, no oni s Tripolisom rokovať nechcú.
„Opozícia nemá žiadny politický program, o tom, čo by malo nasledovať po prípadnom zbavení sa Kaddáfiho nemajú ani predstavu. Keď nebudú mať jeho ako spoločného nepriateľa pred očami, potrhajú jeden druhého“, - poznamenal Peresypkin.
Bývalý veľvyslanec sa vyjadril aj o perspektíve tamojších ruských záujmov. Že nech vyhrá ten, či onen, ruské hospodárske záujmy tu utrpia. Ešte horšie ako hospodárske, budú pre Rusko vraj „imidžové straty“, spojené s krízou okolo Džamahírije. No myslieť si, že Kaddáfi skončil je predčasné. Diplomat sa domnieva, že Rusko by s ním ešte mohlo niečo dosiahnuť.
Podľa RIA Novosti, 3. jún 2011 (výňatok)