20.3.2020 15:20:19

Pohľad ministerstva zahraničných vecí RF na niektoré udalosti posledných dní

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí RF
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí RF
(foto: zdroj:sputniknews.com)


Brífing oficiálnej predstaviteľky MZV Ruskej federácie M. V. Zacharovovej

 Opatrenia týkajúce sa návratu ruských občanov do zahraničia

Celé naše  zahraničnopolitické úsilie sa zameriava na vyriešenie hlavnej úlohy - poskytnúť ruským občanom pomoc pri návrate do vlasti zo zahraničia.

Chcela by som ešte raz zopakovať, o čom sme hovorili. Na tento účel a na vnútornú koordináciu práce Ministerstva a na interakciu so zainteresovanými Federálnymi výkonnými orgánmi v otázkach pomoci občanom Ruskej federácie, ktorí sú v zahraničí a chcú sa vrátiť do Ruskej federácie v súvislosti s rozšírením koronavírusovej infekcie, sa na ruskom Ministerstve zahraničných vecí vytvoril Koordinačný štáb, na čele s námestníkom ministra zahraničných vecí O. V. Syromolotovom. Jeho členmi sú predstavitelia územných celkov a niekoľkých oddelení Ministerstva. Pracovníci štábu a  zamestnanci jednotlivých úradov sú v ustavičnom spojení. Vedúcim je oddelenie Situačné a krízové centrum, ktoré prevzalo na seba hlavnú ťarchu pri koordinácii činnosti rezortu, našich veľvyslanectiev a v komunikácii s občanmi.

Na oddelení Situačného a krízového centra funguje 24-hodinová viackanálová „horúca linka", telefóny sú uvedené vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí zo 17. marca. Príslušníci operačnej služby prijímajú a spracúvajú žiadosti od ruských občanov, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii v zahraničí v dôsledku reštriktívnych opatrení prijatých v zahraničí proti šíreniu koronavírusu.

Za menej ako dva dni činnosti Situačného a krízového centra v režime vysokej dostupnosti bolo na horúcich linkách telefónov prijatých viac ako 6 000 hovorov, viac ako 5 000 správ prostredníctvom webovej stránky Messenger. V súvislosti s rastúcim počtom hovorov plánujeme rozšíriť naše komunikačné možnosti. Na tento účel slúži webová stránka  Registrácia ruských občanov, ktorí sa chcú vrátiť do vlasti, https://sos.midhelp.ru/users/login, kde sa nachádza osobitný elektronický registračný formulár, ktorý umožňuje identifikáciu občana pomocou jeho kontaktných informácií. Sú tam uvedené aj čísla tiesňových volaní.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v rámci koordinačnej spolupráce so zahraničnými agentúrami vynakladá úsilie na vyriešenie otázok urýchleného návratu ruských občanov z rôznych štátov, ak takúto vôľu prejavia. Zoznamy tých, ktorí sa chcú vrátiť do vlasti, sa už spracúvajú. V súčasnosti má Situačné a krízové centrum MZV Ruskej federácie k dispozícii kontakty na 5,5 tisíc ruských občanov. Naši diplomati spolupracujú s orgánmi hostiteľských krajín s cieľom získať povolenie na odlet a na riešenie ďalších problémov, v niektorých prípadoch pomáhajú pri ubytovaní ľudí, podľa možnosti sú presúvaní na miesto možného odletu. V tejto situácii sa poskytuje aj iná pomoc. Zároveň úplne chápeme, že musíme urobiť ešte viac, pretože všetci sa nachádzajú vo veľmi ťažkej situácii.

Chceli by sme upozorniť na vyhlásenie predsedu vlády Ruskej federácie M. V. Mišustina zo 14. marca tohto roku o odporúčaní ruským občanom odložiť alebo zrušiť akékoľvek zahraničné cesty. Toto odporúčanie je dnes viac ako aktuálne vzhľadom na skutočnosť, že každú hodinu zaznamenávame nové požiadavky na karanténne opatrenia, opatrenia na obmedzenie pohybu a zrušenie letov alebo jednoducho ukončenie letov vo väčšine krajín sveta. Nie je možné predvídať, ako sa budú orgány krajiny správať pri riešení vnútorných problémov a úloh. Nie je možné predpovedať, či sa v blízkej budúcnosti situácia z hľadiska logistiky v zahraničí zlepší. V tejto súvislosti opakujeme odporúčanie predsedu vlády Ruskej federácie M. V. Mišustina. Chceme povedať, že teraz nie je čas čakať na ukončenie zájazdov, rekreácie a ešte viac na nákup nových, niekedy dokonca za výhodnú cenu, zájazdov do zahraničia alebo iné spôsoby odchodu.


Vyhlásenie vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrella v mene Európskej únie ohľadne Krymu a Sevastopoľa

Pozornosť sme venovali vyhláseniu vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrela zo 16. marca pri príležitosti šiesteho výročia znovuzjednotenia Krymu a Sevastopoľa s Ruskom.

Komentáre EÚ považujeme za nepriateľské. Považujeme za neprijateľné spochybňovať územnú celistvosť Ruskej federácie v rámci jej súčasných hraníc. Znižovanie významu historického referenda zo 16. marca 2014, v ktorom obyvatelia Krymu slobodne hlasovali za znovuzjednotenie so svojou vlasťou, Európskej únii neslúži ku cti. Je to ďalší dôkaz, a žiaľ, je ich mnoho, odklonu európsko-úniovských partnerov od dodržiavania všeobecne uznávaných štandardov demokracie a ľudských práv. Ak Európska únia skutočne chce a považuje za dôležité hovoriť o otázkach ľudských práv, možno tak urobiť dodržiavaním všetkých noriem a postulátov v rámci boja proti šíreniu koronavírusových infekcií. A ukázalo sa, že v mnohých krajinách na to jednoducho pozabudli. Nech sa cvičia na inej téme, v nijakom prípade nie na téme Krym.

Nemenej zaujatý je pokus o opätovnú podporu témy otvorenej provokácie, ktorá sa uskutočnila v novembri 2018 v oblasti Kerčského prielivu za účasti lodí námorných síl Ukrajiny. Je dobre známe, že sa to plánovalo ako predvolebná kampaň na príkaz  P. A. Porošenka.

Teraz sa pripravuje ďalšia provokácia - „Pochod na Krym" (3. mája). Jeho usporiadatelia z organizácie tzv. Mejlis obyvateľov krymských Tatárov, sa chystajú prejsť na polostrov cez štátnu hranicu Ruska. Žiadame, aby sa tomu zabránilo.

Po eskalácii situácie na polostrove, Európska únia pritom pokračuje v nehumánnych praktikách „vízovej diskriminácie" obyvateľov Krymu, ktoré sú v rozpore nielen s kľúčovými medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv, ale aj s množstvom základných dokumentov samotnej Európskej únie. Chápem, že nie je ten pravý čas, aby sme hovorili o problémoch s vízami, teraz, keď Európska únia uzavrela svoj vnútorný priestor. Mnohé členské štáty Európskej únie zablokovali svoje vlastné hranice, čím porušili základné pravidlá a zásady Európskej únie. Videli sme však, že počas voľného udeľovania víz, obyvatelia Krymu boli vystavení podmienkam priamej diskriminácie.

 

K zastaveniu spravodajských programov na prvom baltskom kanáli

Od dnešného dňa sa zastavuje produkcia, a tak aj vysielanie našich vlastných programov, ktoré vysielal najväčší ruský kanál v pobaltských krajinách - Prvý baltský kanál. Dovoľte mi pripomenúť, že jediná neštátna televízna spravodajská služba v Lotyšsku vysielala už niekoľko rokov televízny program „Lotyšský čas" a autorské programy „Mimo obrazu" a „Päť kopejok". „Lotyšský čas" bol jedným z najpopulárnejších spravodajských programov medzi rusky hovoriacim obyvateľstvom Lotyšska. Nikdy nepostúpila sťažnosť na obsah informácií.

Toto vynútené rozhodnutie vlastníka televízneho kanála Baltic Media Alliance je výsledkom bezprecedentného tlaku a v skutočnosti prenasledovania spoločnosti zo strany oficiálnej Rigy a Tallinnu. Dovoľujem si pripomenúť,  že 4. februára lotyšská Štátna bezpečnostná služba v koordinácii s estónskou bezpečnostnou políciou vykonala prehliadky v priestoroch Media Holdingu.

Lotyšské orgány konali podľa scenára vypracovaného estónskymi kolegami v prípade agentúry Sputnik v Talline. Pokračovali v dlhodobej systémovej politike pobaltských krajín s cieľom vyčistiť informačný priestor od alternatívnych zdrojov informácií zavedením politickej cenzúry. Pokladáme to za agresiu Lotyšska a Estónska proti základným zásadám slobody prejavu, cielenú kampaň na vytlačenie ruského jazyka z informačného priestoru a za diskrimináciu rusky hovoriacej populácie.

 

 


redakcia z Rusemb