22.1.2018 14:55:54

Podpora USA vo svete klesla rekordne nízko

 

Od začiatku prezidentstva Donalda Trumpa klesol vzťah štátov k politike a „líderstvu“ USA na rekordne nízku úroveň, vyplýva z prieskumu spoločnosti Gallup.

 

Z prieskumu vyplýva, že viac ako strojnásobil sa počet štátov, v ktorých je väčšina obyvateľov nespokojná s americkým vedením. V roku 2016 ich bolo 16, dnes ich je 53.  

Na čele zoznamu nespokojných je Nórsko, kde politika Washingtonu nevyhovuje 86 % obyvateľov. Vysoká úroveň nespokojnosti je v Kanade, vo Švédsku, v Holandsku, Belgicku, Rakúsku a Nemecku.

Gallup poznamenáva, že spojenci Washingtonu neraz kritizovali Trumpa za jeho vyjadrenia o „zastaranom NATO“. Neskôr americký prezident povedal, že už si to nemyslí, lenže oponenti Bieleho domu si našli nové dôvody na kritiku. Napríklad vystúpenie USA z Parížskych dohôd o klimatických zmenách alebo uznanie Jeruzalemu za hlavné mesto Izraela.

Najväčšiu podporu súčasným americkým úradom vyjadrujú obyvatelia Kosova (75 %), Albánska (72 %) a Guinejskej republiky (71 %). Sedem z prvých desiatich podporovateľov politiky USA je z Afriky.

Podľa ria.ru, 22. 1. 2018