21.10.2020 12:10:09

„Píšte pravopisne, nerobte chyby“ (Jevgenij Primakov Jr. sa zúčastnil online maratónu Totálny diktát)

Na snímke Oľga Rebkovec (riaditeľka fondu Totálny diktát) a novinár, diplomat a spoločenský činiteľ Jevgenij Primakov Jr.
Na snímke Oľga Rebkovec (riaditeľka fondu Totálny diktát) a novinár, diplomat a spoločenský činiteľ Jevgenij Primakov Jr.
(foto: rcvkba.sk)


Tento rok sa osvetová akcia Totálny diktát koná po sedemnásty raz. Jej hlavným cieľom je zvýšenie gramotnosti nositeľov ruského jazyka („Písať pravopisne je módne“ – hlása heslo akcie), ako aj popularizácia ruského jazyka medzi tými, ktorí sa ho učia.„Nositelia majú k ruštine zvláštny postoj,“ hovorí Xénia Erdmanová, PR manažérka projektu, „mnohí ľudia si myslia, že ak skončia školu s dobrou známkou z ruštiny, tak majú talizman, ktorý ich chráni pre pravopisnými chybami celý život. Nie je to však tak. Ruština je zložitý rôznorodý jazyk, je to istý druh bontónu.“

Všetko sa to začalo študentským flashmobom Humanitnej fakulty NGU v r. 2004 a teraz akcia združuje tak nositeľov ruského jazyka, ako aj tých, ktorí sa ho učia. Totálny diktát sa uskutočňuje v desiatkach krajín sveta – tento rok v sedemdesiatich. Organizátori pripomínajú, že projekt je bezplatný a prístupný každému záujemcovi.

Tentokrát text diktátu pripravil ruský spisovateľ, kandidát filologických vied a laureát literárnej ceny Národný bestseller Andrej Gelasimov. Témou je biografia (vrátane málo známych faktov) zakladateľa ruskej teoretickej kozmonautiky Konštantína Ciolkovského.

„Ruský jazyk je jedným z oficiálnych jazykov Organizácie spojených národov, je to komunikačný prostriedok na obrovskom priestore postsovietskych krajín,“ povedal Jevgenij Primakov v éteri maratónu, „je to zložitý jazyk, o čom hovoria aj samotní študenti, ktorí prichádzajú študovať do Ruska – vrátane v rámci kvót agentúry Rossotrudničestvo – čo je rádovo 15 tisíc ľudí ročne. Samozrejme, mali by to jednoduchšie, keby sa začali učiť ruštinu ešte pred príchodom, ešte pred tým, ako začali navštevovať prípravné kurzy v Rusku. Preto sme sa rozhodli, že naša agentúra bude podporovať všetky vzdelávacie iniciatívy súvisiace s ruštinou. Treba sa ho učiť nielen pre lásku k jeho kráse – na čítanie Puškina v origináli, ale aj preto, že ruština ponúka sociálnu šancu, šancu na vzdelanie, šancu na lepšiu prácu. Musí to byť aj užitočné, nielen príjemné“.

Propagácia  a šírenie ruského jazyka je jednou z hlavných úloh agentúry Rossotrudničestvo. Jej zastupiteľstvá v zahraničí (Ruské centrá vedy a kultúry) ponúkajú kurzy ruštiny, taktiež sú to miesta, kde sa uskutočňuje Totálny diktát. Konkrétne tento rok akciu podporili centrá v Taliansku, Chorvátsku, Argentíne, Číne a v mnohých iných krajinách.

Získajte informácie o online maratóne pod hypertextovým odkazom (klikni sem)


Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave