19.3.2018 08:03:23

Pilot ukrajinského bitevníka Su-25, podozrievaný zo zostrelenia malajzijského Boeingu, spáchal samovraždu

V juhoukrajinskom Nikolajeve bolo identifikované mŕtve telo 29-ročného riaditeľa miestneho letiska Vladislava Vološina. Podľa predbežných informácií z ukrajinských médií bola jeho smrť dôsledkom samovraždy strelou do hrude z pištole „Makarov. Ukrajinskí vyšetrovatelia vraj nevylučujú ani prípadné cudzie zavinenie. Podľa oznámenia hlavnej správy miestnej polície nikolajevskej oblasti boli v čase výstrelu v byte prítomní všetci najbližší rodinní príslušníci Vladislava Vološina.

Smrť  Vladislava Vološina okamžite oživila špekulácie o jeho úlohe v zostrelení malajzijského civilného lietadla (linka MH-17) v ukrajinskom vzdušnom priestore, ku ktorému došlo 17. júla 2014, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Podľa niektorých očitých svedkov vzlietol Vladislav Vološin v rovnaký deň z leteckej základne v Dnepropetrovsku na bitevníku Su-25 vyzbrojenom raketami vzduch-vzduch R-60. Po návrate na základňu bol zjavne vydesený a tvrdil, že „nejaké lietadlo bolo v nesprávnom čase na nesprávnom mieste“. Jeho slová potvrdil svedok, ktorý ho osobne počul, keďže v tom čase pracoval na základni ako letecký technik. Podľa jeho svedectva Vološinov bitevník sa na základňu v ten deň vrátil bez inkriminovaných rakiet R-60.

Vladislav Vološin požiadal o uvoľnenie z ukrajinskej armády v júli 2017. Pod jeho odchod z ukrajinskej armády sa údajne podpísali aj jeho kritické vyjadrenia na adresu ukrajinského vojenského velenia, pričom celú ukrajinskú armádu označil za obrovskú frašku („splošnaja pokazucha“). Viacerí znalci Vološinovho životného príbehu sa na sociálnych sieťach zhodli v tom, že k samovražde sa mohol uchýliť aj pod ťarchou spáchaných zločinov.

Gabriel Gačko

HSP, 19. 3. 2018, tsargrad.tv