25.11.2022 19:11:51

Petr Drulák: Kyjev je v moci jastrabov i holubíc. Ktorá skupina má navrch?

Profesor Petr Drulák
Profesor Petr Drulák
(foto: Jiří Skupien)


Minulý utorok sme sa nebezpečne priblížili vojne s Ruskom. Podľa prvých správ dopadla na poľské územie blízko ukrajinskej hranice ruská raketa, ktorá zabila dvoch ľudí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval štáty NATO na vojenskú odpoveď. K tomu našťastie nedošlo. (standard.sk)

 Hoci smrť zasiahnutých ľudí zostáva smutným faktom, Američania nakoniec prišli so záverom, že raketu nevyslalo Rusko, ale ukrajinská protivzdušná obrana. Zelenskyj najprv trval na svojom, potom priznal, že nevie, k čomu došlo. Incident môže, paradoxne, dávať nádej na mier.

Samotné fyzické odpálenie a dopad rakety je menej podstatné ako to, aká a čia interpretácia udalostí sa nakoniec presadí. Prvá interpretácia o ruských raketách smerovala k novej svetovej vojne, tá nasledujúca o ukrajinskej rakete iba potvrdzuje známu realitu rusko-ukrajinského konfliktu. Boj o interpretáciu udalostí na Ukrajine sa vedie medzi Západom a Ruskom prinajmenšom od roku 2014.

Vedie sa aj vo vnútri Západu a Ruska. Ruské represie aj západný boj s dezinformáciami majú za cieľ upevniť v rukách vlád interpretačnú zvrchovanosť, ktorá im umožní presadiť vlastnú interpretáciu ako jedinú možnú. Poľský incident dokumentuje, že Západ aj Ukrajina sú pod interpretačnou zvrchovanosťou Washingtonu a že vnútri Washingtonu prebieha interpretačný spor.

 

Súboj dvoch konceptov

Najvyššie poschodia americkej politiky sa dnes opäť delia na jastrabov a holubice. Jastrab, ako vyslúžilý generál Hodges, sa domnieva, že vojnu treba udržiavať čo najdlhšie sa dá, s nádejou, že povedie k pádu Putinovho režimu a obnoveniu Ukrajiny v pôvodných hraniciach.

Holubice dochádzajú k záveru, že vojna sa dostala do patu. Ak bude pokračovať, padnú státisíce Ukrajincov, ruské rakety zničia základnú infraštruktúru a Američania zaplatia ďalšie desiatky miliárd na udržanie ukrajinského štátu. To všetko bez realistického výhľadu, že by Ukrajina mohla vojensky zvíťaziť. Odporúčajú preto Ukrajine začať s Ruskom rokovať. Cez víkend pred poľským incidentom sa takto vyjadril náčelník amerického generálneho štábu generál Milley.

Spor jastrabov a holubíc sa od septembra vyostruje, ukrajinské vojenské úspechy povzbudili jastrabov, vyhliadka ďalších ľudských i finančných nákladov posilňuje holubice. Každá zo strán pracuje s médiami a mobilizuje zahraničných spojencov. Z mediálnych únikov sa dozvedáme o rokovaniach medzi vysokými bezpečnostnými predstaviteľmi USA a Ruska, Zelenskyj kontruje zákazom rokovať s Putinom.

 

Prečo môže byť Zelenskyj zmätený

V USA narastajú krídla skôr holubiciam. Rastie únava z vojny a republikáni preberajú po novembrových voľbách kontrolu nad Snemovňou reprezentantov.

 


Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Petr Drulák