03.11.2015 07:55:33

Peter Zajac-Vanka: Úprimnú sústrasť. . . “my vyražajem vam sobolezň! “

Zmarených 224 ľudských životov a zásah do 224 rodín, osudov príbuzných, osudov priateľov, celé Rusko má smútok. Stáva sa, letecké tragédie sú vždy šokom a úderom, pretože ak sa havárie dejú autami v premávke, vyzerá to ako individuálna tragédia, tu sa hľadá zlyhanie – kdekoho. Pre mňa zatiaľ zlyháva Slovensko a jeho štátnici. Aspoň som nezachytil v správach, že by sa prezident SR či predseda vlády a ďalší predstavitelia slovenskej politiky, cirkve i “kruhov mienkotvornej verejnosti” nejako ponáhľali vyjadriť úprimnú sústrasť.

Preto som napísal tento blog. Aj s transliteráciou ruského vyjadrenia úprimnej sústrasti. Sme Slováci a tieto slová sú tak príbuzné, že nie je ťažké ich vysloviť. A nemalo by byť ani politikom. 

 

Lebo tragédia je každé spadnuté lietadlo, ale tragédiou začína byť, že v tejto čudnej studenenj vojne začínajú byť spadnuté lietadlá “dobrým politickým tovarom” pre pretláčanie sa politikov vo svetovláde.

 

Všminime si, že Rusko nehovorí o vonkajšej príčine tragédie. Poctivo a okmažite vyšetruje na mieste pádu i na mieste štartu príčiny tragédie, poctivo odovzdalo čierne skrinky orgánom Egypskej republiky na preskúmanie, okamžite vytvorilo na pôvodne cieľovom letisku Pulkovo v ST.Peterburgu štáb pre mimoriadne situácie, zvolalo psychológov a starajú sa o príbuzných, pozostalých, Ruská federácia vyhlásila celonárodný štátny smútok a v rozhovoroch s príbuznými i v televíznych záberoch sa dozvedáme, kto zahynul, kto bol na palube. Poisťovacia spoločnosť namieste potvrdzuje a dáva súhlas s odškodnením príbuzných, jednoducho, okolo nešťastia okamžite a jednoznačne funguje pomoc.

 

Až dnes na obed sa dozvedám, dokonca len z ČT24 a z ich prenosu z tlačovky leteckej spoločnosti, ktorej patrilo lietadlo, že podľa výsledkov šetrenia je tu aj verzia, že tragédiu zapríčinil vonkajší faktor.

 

Pri ideálnom počasí, aké vládlo, pri prešetrení všetkých možných technických i ľudských faktorov ak sa dochádza k takémuto záveru, už mi je jasnejšie, prečo okamžite po tragédii začali mnohé iné svetové letecké spoločnosti okamžite vynechávať zo svojich letových trás Sinajský poloostrov.

 

Aký to rozdiel oproti tragickému letu MH117 a spolitizovanu tejto tragédie, keď lietadlo ešte sotva spadlo a prezident i premiér jednej z “nemenovaných” krajín už vyhlásili, že ide o teroristický akt a presne pomenovali vinníkov, ruských separatistov a dokonca Ruskú armádu…a my sme v tv-prenosoch nikdy nevideli zábery z cieľového letiska, či z letiska krajiny odletu, nevidel som plač pozostalých, nevidel som, a až oveľa oveľa neskôr, vyšetrovacie tímy, ktoré majú aj podľa leteckých dohôd okamžite na mieste vyšetrovať – a dlho bolo ticho i o výsledku šetrenia čiernych skriniek toho letu.

 

Čo si pomyslieť o tomto svete?

 

Predovšetkým zostaňme ľuďmi. Preto, my vam vyražajem soboleznenie, druzja.  Čakám na oficiálnu správu politikov SR

 

Peter Zajac-Vanka