16.6.2020 15:32:14

Peter I. na Slovensku

Pamätná doska Petra I. Veľkého
Pamätná doska Petra I. Veľkého
(foto: rcvkba.sk)


V predvečer sviatku Dňa Ruska si pripomíname významných predstaviteľov a prechádzame po pamätných miestach spojených s ruskou históriou a kultúrou.V roku 1698 navštívil Slovensko Peter I Veľký, aby sa tu oboznámil s majstrovstvom miestnych staviteľov lodí.  

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave zorganizovalo 11. júna priamo v centre Bratislavy pred budovou Slovenského národného múzea spomienkové podujatie venované ruskému imperátorovi Petrovi Veľkému. K pamätnej doske Petra I, ktorá sa nachádza na fasáde múzea, prítomní spomienkovej slávnosti položili kvety.  

Podujatia sa zúčastnili zástupcovia slovenských spoločenských organizácií a ruskí krajania. O osobnosti Petra Veľkého porozprávala riaditeľka RCVK pani Inna Kuznecovová. Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti JUDr. Ján Čarnogurský rozpovedal o tom, akú úlohu  zohral tento ruský imperátor vo svetových dejinách. Podujatia sa zúčastnil aj sochár Alexander Bence, ktorý je autorom basreliéfu Petra Veľkého. Slávnostné odhalenie diela sa konalo v roku 2014 za podpory Ruského fondu kultúry.  

Súčasníci Petra I. hodnotili vládnutie imperátora rôzne. Jedni ho nazývali veľkým reformátorom, ktorý premenil Rusko na veľkú a silnú európsku mocnosť. Druhí ho obviňovali z pohŕdania tradíciami, obyčajmi a zo zničenia národnej svojbytnosti. Jedno je však isté: bol silnou, výraznou osobnosťou, ktorá zanechala významnú stopu v dejinách Ruska – krajiny, ktorú oddane miloval.  

Veľký je Peter, veľké sú jeho činy! Pamiatku na jeho trojdňový pobyt v Bratislave si Slováci starostlivo uchovávajú.

 

 

Niekoľko momentiek z podujatia (zdroj: rcvkba.sk)

Reční JUDr. Ján Čarnogurský, po jeho ľavici je Inna Kuznetsova

 

 

Akt kladenia kvetov k pamätnej doske Petra I. Veľkého


Zúčastnení počúvajú príhovor Inny Kuznetsovej

 

Spoločná fotografia na záver stretnutia

 

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave